W dniu 23 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sygnalisty – święto poświęcone ludziom, którzy mają odwagę nagłaśniać nieprawidłowości godzące w interes publiczny. Ich determinacja pozwala wykrywać nadużycia, zanim te przerodzą się w poważne kryzysy uderzające w społeczeństwo, instytucje, a niekiedy w całe państwa. Budowanie zaufania do mechanizmów ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w dobrej wierze pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań współczesnych demokracji