Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, już 17 maja 2025 r. odbędzie się wyborcze Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie. Na Zgromadzeniu poza Organami Izby będziemy wybierać delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, który jest zaplanowany na koniec czerwca 2025 roku.
We wrześniu 2020 r. Okręgowa Rada Adwokacka przeprowadziła ankietę poświęconą wprowadzeniu odpowiednich regulacji prawnych umożliwiających wykonywanie zawodu adwokata w formie umowy o pracę (z wyłączeniem obron karnych).
W przeprowadzonej ankiecie wzięło udział 2088 osób. ZA podjęciem przez ORA Warszawa działań zmierzających do zniesienia ustawowego zakazu wykonywania zawodu Adwokata w oparciu o umowę o pracę (z wyłączeniem prowadzenia obrony w sprawach karnych) oddano 89,01% głosów. Następnie na samym Zgromadzeniu w dniu 30 stycznia 2021 r. została podjęta uchwała nr 6 zalecająca delegatom Izby Adwokackiej w Warszawie popieranie kierunków aktywności samorządu adwokackiego, w tym zwłaszcza Naczelnej Rady Adwokackiej oraz jej organów, opowiadających się za wprowadzeniem możliwości wykonywania zawodu na podstawie umowy o pracę, z wyłączeniem obron ws. karnych (uchwałę przesyłam w załączeniu). Następnie Krajowy Zjazd Adwokatury, mimo aktywności i wniosków delegatów Izby Adwokackiej w Warszawie nie podjął uchwały zobowiązującej NRA do prowadzenia prac w kierunku zniesienia ustawowego zakazu wykonywania zawodu Adwokata w oparciu o umowę o pracę. Zamiast tego została podjęta uchwała nr 25 Krajowego Zjazdu Adwokatury z dnia 17 września 2021 r. (w załączeniu) postulująca podjęcie przez NRA działań umożliwiających współpracę pomiędzy adwokatami, a kancelariami i spółkami z udziałem adwokatów w oparciu o adwokacką umowę o współpracy. Na skutek powyższej uchwały, NRA podjęła działania mające na celu uregulowanie adwokackiej umowy o współpracę. Temat adwokackiej umowy o współpracę był omawiany, m.in. w trakcie wysłuchania publicznego, które miało miejsce w dniu 18 października 2024 r. (relacja i informacja o działaniach NRA znajduje się pod linkiem: https://www.adwokatura.pl/instytut-legislacji-i-prac-parlamentarnych-nra/adwokacka-umowa-o-wspolpracy/adwokacka-umowa-o-wspolpracy/ )
Przez ostatnie 4 lata znacznie zmieniła się struktura demograficzna Adwokatury (w samej Warszawie ślubowaliśmy w tym czasie ponad 2000 osób). Jestem przekonany, iż działania podjęte w tym roku doprowadzą do przełomu i podjęcia stosownej uchwały przez Krajowy Zjazd Adwokatury. W tym jednak celu, koniecznym jest ponowne przeprowadzenie ankiety z uwzględnieniem propozycji adwokackiej umowy o współpracę.
Ankieta ma pokazać nam i całej Polsce, jak dzisiaj, po czterech latach, członkowie Izby Adwokackiej w Warszawie podchodzą do problematyki poszerzenia formy wykonywania zawodu w oparciu o umowę o pracę.
Mam świadomość, iż jednym z fundamentów zawodu adwokata jest niezależność. Jestem jednocześnie przekonany, iż możemy zaproponować i stworzyć takie otoczenie prawne, aby choćby wykonując wymagający zawód adwokacki w formie umowy o pracę niezależność adwokata nie była ograniczana (vide załączona uchwała Zgromadzenia Izby w Warszawie z dnia 30 stycznia 2021 r.).
Aby jednak zagwarantować pełną ochronę stosunku obrończego (w tym tajemnicy obrończej) uważam, iż możliwość wykonywania zawodu adwokata w formie umowy o pracę powinna być wyłączona co najmniej dla obrońców w sprawach karnych.
Dziękuję adw. dr Katarzynie Gajowniczek-Pruszyńskiej i adw. Michałowi Fertakowi za inicjatywę i opracowanie ankiety. Dziękuję przedstawicielkom i przedstawicielom naszej Izby zaangażowanym w ostatnich latach w działania na rzecz wprowadzenia umowy o pracę (tu, poza wyżej wymienionymi, w szczególności przedstawicielkom Koła Kobiet działającego przy ORA w Warszawie z adw. Dagmarą Miler i adw. Patrycją Kasicą na czele). Zachęcam do wypełniania ankiety. Im więcej osób weźmie udział tym większy mandat będziemy mieli do prowadzenia konstruktywnej dyskusji o ewentualnych zmianach prawnych.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety w Panelu Adwokata. Link do niej każdy członek izby otrzymał także w mailingu wysłanym w tej sprawie 30 kwietnia 2025 r.
Ankieta jest anonimowa.
Z koleżeńskimi pozdrowieniami
Adw. Mikołaj Pietrzak
Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie