Czy podczas rozwodu można mieć nowego partnera? Adwokat ostrzega. "Sytuacja jest skomplikowana"

1 tydzień temu
Rozprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się miesiącami, a choćby latami. Gdy strony nie mogą dojść do porozumienia, rozwiązanie małżeństwa trochę trwa. Niektórzy w tym czasie już próbują ułożyć sobie życie na nowo. Czy ma to wpływ na decyzję sądu?
Długość trwania rozwodu zależy od wielu czynników, takich jak zgodność małżonków, obecność dzieci, złożoność podziału majątku oraz orzekanie o winie. jeżeli strony wypracowały jakiś kompromis, rozwód może zakończyć się na jednej rozprawie. Czasem konieczne jest jednak analizowanie dowodów oraz powoływanie świadków, przez co sprawy ciągną się rok lub dłużej. W międzyczasie któreś z małżonków może kogoś poznać i się zakochać.


REKLAMA


Zobacz wideo Dariusz Wieteska rozwiódł się z żoną. "Chcę mieć rodzinę i dzieci" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy można spotykać się z kimś podczas rozwodu? Prawnik zabrał głos
Ten temat poruszył adwokat Iwo Klisz na swoim profilu na TikToku. Mężczyzna specjalizuje się w sprawach rodzinnych i spadkowych. - o ile byliście zgodnym i szczęśliwym małżeństwem, a twój nowy związek wywołał kryzys i kłótnie, które zawiodły was na salę rozpraw, to wtedy rozwód może być z twojej winy - wyjaśnił. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy ktoś znalazł nowego partnera już w trakcie rozwodu. - jeżeli wasze małżeństwo rozpadło się wcześniej, masz na to niezbite dowody, a ty dochodząc do siebie po tym, jak twój świat runął, zacząłeś lub zaczęłaś spotykać się z kimś innym, to nie ma w tym nic złego. Nie spowoduje to przegranej w sądzie - dodał ekspert.


Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce. Zdrada wcale nie na pierwszym miejscu
- Pamiętaj jednak, iż ta sytuacja jest dosyć skomplikowana i wymaga dokładnej oceny przez profesjonalistę. Zanim skorzystasz z tych informacji, skonsultuj się z adwokatem lub radcą prawnym - podkreślił Klisz. Warto dodać, iż od jakiegoś czasu liczba rozwodów w Polsce rośnie. Największy wzrost (aż 43 proc.) miał miejsce w latach 2000-2010.


Jak informuje adwokat-slask.com, najczęstsze przyczyny rozwodów to niezgodność charakterów (31 proc.), niewierność małżeńska (16 proc.), nadużywanie alkoholu (12 proc.) oraz problemy finansowe (6 proc.). Okazuje się, iż kobiety wnoszą pozwy o rozwód ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni (66 proc. vs. 34 proc). W 2023 roku w ponad 83 proc. przypadków sąd nie orzekał o winie.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału