Giorgetti: Tani dolar to cło

9 godzin temu

Włoski minister gospodarki Giancarlo Giorgetti ostrzegł przed deprecjacją dolara jako formą cła oraz przed zawaleniem się rokowań na temat ceł między USA a Unią Europejską. Analitycy wskazują, iż w dużej mierze winne są nierealistyczne żądania Amerykanów.

Minister gospodarki Giancarlo Giorgetti powiedział 3 lipca na dorocznym zgromadzeniu Włoskiej Unii Winiarskiej, iż deprecjacja dolara była formą „ukrytego cła” na włoski i unijny eksport do Stanów Zjednoczonych i wezwał do przyspieszenia negocjacji w sprawie „zamierającego” handlu między UE a USA.

„Dużo mówi się o cłach, ale to nie jest jedyny problem dla tych, którzy mają kompleksową wizję” – dodał, zauważając, iż istnieją trzy aspekty działania administracji Donalda Trumpa, która „chciała wstrząsnąć porządkiem świata i zrobiła to”.

„Jednym z nich są cła, drugim opodatkowanie międzynarodowe, w sprawie którego osiągnęliśmy trudny kompromis, który niektórzy uznali za niehonorowy, a inni, tacy jak ja, za honorowy. Trzeci odnosi się do wymiaru finansowego i względnej siły dolara, co jest formą ukrytego cła. Musimy być świadomi wszystkich trzech aspektów” – stwierdził Giorgetti.

Włoski minister gospodarki jednocześnie ostrzegł przed kosztami przedłużających się negocjacji handlowych między Waszyngtonem a Brukselą.

„Pewnym kosztem jest niepewność, to natychmiastowy koszt. Nie wiemy, gdzie zakończą się negocjacje, ale jeżeli potrwają zbyt długo, spowodują szkody. Dlatego wezwałem do honorowego kompromisu, który natychmiast położy kres niepewności, która pozostaje i być może pozostanie w przyszłym tygodniu” – zaapelował Giorgetti.

Z nieoficjalnych informacji z Brukseli wynika, iż podobnie jak Japonia, Unia Europejska zgodzi się na przedłużone i wyższe cła na samochody, natomiast nie może zgodzić się na preferencje dla taniej amerykańskiej żywności, nie zachowującej żadnych unijnych standardów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego oraz ulg podatkowych dla amerykańskich korporacji. Unia proponuje też zwiększenie zakupów amerykańskich surowców energetycznych, co jednak nie wystarcza amerykańskim negocjatorom. Rząd włoski, mimo iż postrzegany jako jeden z najbardziej proamerykańskich w całej Unii Europejskiej jest zaniepokojony zwłaszcza zahamowaniem negocjacji zakresie produktów żywnościowych oraz wyrobów medycznych i leków, których Włosi są istotnym eksporterem. W 2024 roku włoski eksport do USA wyniósł 76 mld dolarów, podczas gdy import z USA miał wartość 32 mld dolarów.

Idź do oryginalnego materiału