Do floty Polskiej Żeglugi Morskiej dołączył m/v „Polsteam Ros”. To jedenasty z dwunastu nowoczesnych jeziorowców budowanych dla armatora w chińskiej stoczni Dalian Shipbuilding Industry Company. Jednostka została oficjalnie odebrana i ochrzczona, a swój pierwszy rejs rozpocznie od załadunku w portach Azji, by następnie skierować się do Ameryki Północnej i na Wielkie Jeziora.
Polska Żegluga Morska kontynuuje realizację programu odnowy swojej floty jeziorowców. Do armatora oficjalnie dołączył m/v „Polsteam Ros” jako jedenasty z dwunastu zamówionych statków przeznaczonych do żeglugi po Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej.
Uroczystość chrztu i przekazania jednostki odbyła się w chińskiej stoczni DSIC. Matką Chrzestną statku została Ewa Florczyk, kierownik sekcji ds. osobowych w Dziale Ubezpieczeń PŻM. Dowództwo nad jednostką objął kpt. Jarosław Drewkowski.

Nowy statek rozpoczyna od razu działalność handlową. Pierwszym ładunkiem przewożonym przez „Polsteam Ros” jest alumina dregs. Jednostka rozpocznie podróż od załadunku w chińskich portach Zhenjiang i Tianjin. Następnie skieruje się do Providence na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a później do kanadyjskiego Thorold, położonego na szlaku Wielkich Jezior. Jak podkreśla armator:
– Odbiór i chrzest kolejnego jeziorowca to istotny moment w procesie konsekwentnej modernizacji floty PŻM P.P. oraz kolejny krok w rozwoju segmentu jednostek przystosowanych do żeglugi na wymagających akwenach Wielkich Jezior – informują w komunikacie.






Przekazanie „Polsteam Ros” jest kolejnym etapem projektu realizowanego od początku 2024 roku. Polska Żegluga Morska odbiera nowe jednostki sukcesywnie, średnio co kilka miesięcy. W marcu tego roku do eksploatacji wszedł m/v „Polsteam Wadąg”, który był dziesiątym statkiem z tej samej serii.
„Polsteam Wadąg” również został zbudowany w stoczni DSIC. Funkcję kapitana objął wówczas Piotr Mikołajczyk, natomiast Matką Chrzestną została Bożena Golik, od wielu lat związana z Polską Żeglugą Morską. Pierwszy rejs jednostki prowadził z Port Klang w Malezji do tureckiego Gebze oraz bułgarskiej Warny z ładunkiem sztabek aluminium.
Cała seria nowych statków nosi nazwy polskich jezior. Są to specjalistyczne masowce o parametrach dostosowanych do żeglugi na Drodze Wodnej Świętego Wawrzyńca i Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Jednostki stanowią istotny segment floty największego polskiego armatora, obsługując przewozy m.in. stali, aluminium oraz innych ładunków masowych.
„Polsteam Ros” jest już przedostatnim statkiem z zamówionej serii. Po przekazaniu ostatniej jednostki PŻM zakończy jeden z największych programów inwestycyjnych związanych z odnową floty jeziorowców w ostatnich latach.
fot. Polska Żegluga Morska P.P.

19 godzin temu






