Mleko kobiece ratunkiem dla dzieci. RPD apeluje do MZ o zmianę przepisów

4 dni temu

Z prośbą o przedstawienie stanowiska oraz działań podejmowanych przez resort zdrowia w obszarze zapewniania potrzebującym dzieciom dostępu do mleka kobiecego zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia Rzeczniczka Praw Dziecka.

– Jedynie mleko matki dostarcza wszystkich składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, jest łatwo przyswajalne, stanowi naturalną ochronę przed chorobami bakteryjnymi i wirusowymi oraz alergiami. Tym samym to mleko matki powinno być podstawą żywienia przez pierwszy rok życia każdego dziecka a w kolejnych latach jego istotnym uzupełnieniem – wskazała Monika Horna-Cieślak w piśmie z 25 kwietnia do resortu zdrowia.

Zdaniem RPD, szczególnie istotne jest to dla tych dzieci, które ze względu na swoją sytuację zdrowotną i życiową wymagają wzmożonej troski i postępowania leczniczo-terapeutycznego.

Rzeczniczka zwraca uwagę, iż ta potrzeba ujawnia się szczególnie wobec dzieci mam chorujących onkologicznie (które z uwagi na prowadzone leczenie albo zabieg mastektomii nie mogą karmić piersią), będących nosicielkami wirusa HIV oraz dzieci w szczególnej sytuacji życiowej – m.in. opuszczonych przez rodziców po narodzeniu (które w szpitalu czekają na pieczę zastępczą), dzieci pozostających pod opieką ośrodków adopcyjnych albo interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Obecnie w Polsce działania 16 Banków Mleka Kobiecego przy szpitalach, będących jednostkami zajmującymi się bezpiecznym pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem go, badaniem i dostarczaniem potrzebującym dzieciom, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione mlekiem przez ich własnej mamy.

Jednak NFZ finansuje żywienie dziecka mlekiem kobiecym, z banku mleka kobiecego, tylko w przypadku karmienia dojelitowego wcześniaków do 4. tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, także do 4. tygodnia życia.

Banki mleka udostępniają mleko kobiece także wtedy, gdy dziecko przedwcześnie urodzone może już otrzymywać pokarm doustnie – co nie jest finansowe ze środków publicznych. Także w przypadku posiadania znacznych zasobów mleka w banku, w uzasadnionych przypadkach, mleko mogą otrzymać także dzieci donoszone, które wymagają długiego leczenia, są obciążone wadami lub są w szczególnej sytuacji życiowej (dzieci osierocone, czekające na adopcje). Decyzja do dokarmianiu dziecka mlekiem z banku mleka podejmowana jest każdorazowo przez lekarza i zespół pracowników banku mleka i zależy od kolejności beneficjentów która w każdym ze szpitali może być nieco inna. Mleko z banku mleka zawsze udostępniane jest bezpłatnie. Przypadki te również nie są uwzględnione w koszyku świadczeń gwarantowanych.

Aby zapewnić mleko kobiece wszystkim noworodkom, które ze względu na potrzeby zdrowotne, szczególną sytuację życiową (dzieci osierocone, porzucone) banki mleka powinny być nieodłącznym elementem systemu opieki nad dzieckiem. Tymczasem obecny brak regulacji prawnych dotyczących dystrybucji mleka kobiecego w systemach opieki zdrowotnej innej niż leczenie stacjonarne, brak finansowania ze środków publicznych żywienia mlekiem z banku mleka kobiecego dzieci przebywających w opiece poza szpitalem oraz wąska grupa dzieci kwalifikujących się do żywienia w ramach świadczeń gwarantowanych sprawia, iż konieczne jest podjęcie działań na rzecz poprawy dostępu najmłodszych do żywienia mlekiem kobiecym.

Idź do oryginalnego materiału