„Moda na zdrowie. ZarażajMy zdrowiem”. Debata w Senacie z udziałem młodych i RPD

3 tygodni temu
Zdjęcie: debata


W Senacie odbyło się wspólne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii i Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży z udziałem Rzeczniczki Praw Dziecka. Celem wydarzenia było wsłuchanie się w głos młodych tak, by skutecznie promować wśród dzieci i młodzieży zdrowy styl życia.

Należy rozmawiać o tym, jak ważna jest profilaktyka, ale także uświadamiać, iż im wcześniej zadbamy o siebie, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem – ten przekaz Rzeczniczki Praw Dziecka mocno wybrzmiał podczas senackiej debaty „Moda na zdrowie. ZarażajMy zdrowiem”. Wydarzenie było wspólną inicjatywą Moniki Horna-Cieślak, senator Agnieszki Gorgoń-Komor, przewodniczącej Zespołu ds. Kardiologii oraz senatora Jerzego Wcisła, przewodniczącego Zespołu ds. Młodzieży.

Wydarzenie 8 kwietnia zgromadziło liczne grono ekspertów w dziedzinie zdrowia, lekarzy, influencerów, naukowców, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim osób młodych.

O zagrożeniach i nawykach żywieniowych oraz znaczeniu bilansów zdrowia mówili m.in.: prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego; prof. Mariusz Gąsior, kierujący III Kliniką Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego; dr hab. n. med. Maciej Bieliński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, koordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej i Kardiologii Doświadczalnej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu; prof. Małgorzata Myśliwiec, pediatra, endokrynolog; Miłosz Łazowski z Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD; dr inż. Małgorzata Jackowska, dietetyczka; dr n. med. Kamila Faleńczyk, z Pracowni Medycyny Szkolnej, Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytut Matki i Dziecka w Warszawie; Dawid Dobropolski, influencer specjalizujący się w tematyce zdrowego stylu życia; Olga Kwiecińska, prezeska Fundacji Cześć Ciało; prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii; dr n. społ. Anna Dzielska, kierownik Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzież, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Głos młodych reprezentowali m.in. Jan Bęczkowski z Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD, Miłosz Kozikowski oraz Wiktoria Kieszkowska z Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży oraz przedstawiciele inicjatywy „Kulki pod lupą”.

Rzeczniczka Praw Dziecka podkreśliła, iż ogromnym sukcesem jest włączenie badań cholesterolu do bilansu zdrowia sześciolatka. Potrzebna jest świadomość tego, iż choroby dotykają także młodych ludzi, a wczesne wykrycie oznacza szansę na sprawne wdrożenie leczenia.

Gospodarz debaty, senator Agnieszka Gorgoń-Komor wyjaśniła, iż wspólne posiedzenie zespołów to kolejny etap spotkań z młodzieżą po to, by zachęcić ich do edukacji zdrowotnej. Senator Jerzy Wcisła nawiązując do tytułu debaty żartował, iż ma problem z określeniem „moda”, bo ta jest czymś ulotnym. Tymczasem organizatorom i uczestnikom spotkania zależy na wyrobieniu praktyki, która będzie towarzyszyć ludziom przez całe życie.

Miłosz Kozikowski, przewodniczący Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży zauważył, iż młodzi ludzie w pogoni za tym, co oferuje świat bagatelizują swoje zdrowie. Nie chodzą się badać, gdyż nie jest to rzecz, na która chcą poświęcać swój czas, a diagnozy lekarskie wykonują przy udziale sztucznej inteligencji. Zwrócił uwagę, iż celem debaty jest zebranie pomysłów i dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania hipercholesterolemii, ale też to, by trafić do jak najszerszej rzeszy młodych odbiorców.

Debatę podzielono na trzy panele. Pierwszy – pod nazwą „Poznajmy się: hipercholesterolemia.” – miał na celu wymianę wiedzy na temat tego, czym jest ta choroba, jakie są jej skutki zdrowotne dla jednostki i społeczeństwa, szczególnie dzieci, oraz jak jej przeciwdziałać i leczyć. Prof. Maciej Banach podkreślał, iż istotny jest przede wszystkim regularny wysiłek fizyczny. Prof. Mariusz Gąsior przedstawił wyniki badań „Lipidogramu dla pierwszaka” –młodych osób uczęszczających do pierwszych klas w Zabrzu. Wyniki pokazały, iż 13-14 proc., a więc co siódme dziecko, ma podwyższony poziom cholesterolu. Dr hab. n. med. Maciej Bieliński stwierdził, iż rehabilitacja kardiologiczna w Polsce ma niestety wąskie wskazania, tymczasem inaczej rehabilituje się osoby starsze, a inaczej młodsze. Z kolei Jakub Krzymiński z Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD zwrócił uwagę, iż profilaktyka faktycznie jest tańsza, nie wiąże się z obciążeniem i finansowaniem państwa. Dobre jest też budowanie relacji partnerskiej na linii pacjent lekarz po to, by wybrać dla danej osoby odpowiedni pogram indywidualny.

Drugi panel – „W zdrowiu istotny jest… bilans”poświęcony był znaczeniu bilansów zdrowia w ujęciu indywidualnym i społecznym oraz temu, dlaczego regularne badania dzieci są kluczowe. Prof. Małgorzata Myśliwiec mówiła o znaczeniu społecznym i zdrowotnym nowego programu „Moje zdrowie”, który zakłada badania Polaków po 20. roku życia i obejmuje m.in. aspekty kardiologiczne, onkologiczne, psychiczne, a także kwestię szczepień. Bo, co podkreślała prof. Myśliwiec, statystyki są nieubłagalne: ok. 30 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn z chorobami krążenia nie dożywa spokojnej starości, jeżeli nie są odpowiednio leczeni.

Miłosz Łazowski zauważył, iż młode osoby nierzadko są przekonane o własnej niezniszczalności. Efekt? M.in. szybkie jedzenie bezwartościowych produktów. Dietetyczka Małgorzata Jackowska zwróciła uwagę na problem treści reklamowych w przestrzeni publicznej, związanych z niezdrowym jedzeniem. Zestawiła to z badaniami, według których ponad 60 proc. uczniów ma nadwagę.

W trzecim panelu – „Apel zawsze aktualny: dbajmy o zdrowie!” – poruszono znaczenie edukacji zdrowotnej. Chodziło m.in. o przełożenia wiedzy na zdrowie oraz rozróżnianie informacji rzetelnych od fake newsów. Tę część spotkania poprowadził Łukasz Korzeniowski z Zespołu Edukacji i Wychowania Biura RPD wraz z Wiktorią Kieszkowską z Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży.

Olga Kwiecińska, prezeska Fundacji Cześć Ciało mówiła o roli rodziców, ale też pedagogów w tym, jak pracować nad kształtowaniem samooceny wśród młodych. Influencer Dawid Dobropolski zwrócił uwagę na treści w social mediach, mających na celu dezinformację i hejt dotyczący zdrowego stylu życia. Mówił o tym, jak odróżnić fake newsy od faktów.

Prof. Janina Stępińska zapewniała o konieczności szerokiego zainteresowania tematem edukacji zdrowotnej, bo trzeba myśleć o pakiecie na dojrzałość. W duchu, iż bez porównania lepiej jest wdrażać działania prewencyjne na wczesnym etapie rozwoju człowieka niż czekać na fatalne skutki niefrasobliwości na starość.

Idź do oryginalnego materiału