Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymały prawo użytkowania wieczystego gruntów w gminie Choczewo. To istotny etap przybliżający spółkę do uzyskania pozwolenia na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Umowę ze strony administracji państwowej podpisała Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz. PEJ reprezentowała Anna Jasińska, dyrektor pionu zezwoleń inwestycyjnych. Grunty, na których planowana jest inwestycja, objęte są decyzją lokalizacyjną wydaną w 2023 roku.
Wojewoda Rutkiewicz podkreśliła istotę umowy do rozpoczęcia budowy elektrowni, a jednocześnie przyczynia się to do rozwoju infrastrukturalnego oraz gospodarczego Pomorza.
– Inwestycja nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale stanie się również impulsem do rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia polskiego sektora energetycznego – dodała wojewoda.
Przekazanie terenów umożliwia spółce PEJ dysponowanie nimi na cele budowlane. To jeden z wymagań formalnych przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.
– Konsekwentnie realizujemy kolejne kamienie milowe projektu, jednym z nich jest uzyskanie tytułu prawnego do działek w gminie Choczewo – informował pełniący obowiązki prezesa PEJ Piotr Piela.
Umowa została zawarta na podstawie wniosku złożonego do Wojewody Pomorskiego 26 lipca 2024 roku. PEJ posiada już decyzję środowiskową oraz lokalizacyjną. Dzięki nim możliwe było złożenie wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych.
Planowana elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino będzie pierwszą tego typu instalacją w Polsce. Inwestycja ma powstać na terenie gminy Choczewo, w pobliżu wybrzeża Bałtyku. Docelowo zakład ma być wyposażony w trzy reaktory o łącznej mocy do 3,75 GW. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2036 roku.
fot. PEJ