Pracuje // Wizyta unijnych ekspertów ds. środowiska w Gdyni

10 godzin temu

W związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, Port Gdynia gościł przedstawicieli państw członkowskich UE odpowiedzialnych za kwestie klimatu i środowiska. Wizyta była częścią programu zorganizowanego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W ramach oficjalnych działań towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia ugościł liczną delegację attache ds. środowiska i klimatu z państw członkowskich UE. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty studyjnej w województwie pomorskim, organizowanej we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podczas spotkania wiceprezeska Zarządu Morskiego Portu Gdynia – Katarzyna Gruszecka-Spychała – zaprezentowała inicjatywy podejmowane przez Port na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Szczególną uwagę poświęcono wdrożonemu systemowi zasilania promów energią elektryczną z lądu (OPS – Onshore Power Supply), który jako pierwszy tego typu w Polsce, skutecznie redukuje emisje spalin i poziom hałasu zarówno w obszarze portowym, jak i w sąsiadujących dzielnicach miasta.

Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który zaprezentował wyniki wspólnego projektu badawczego poświęconego bioróżnorodności dna portowych akwenów. Profesor Węsławski omówił miedzy innymi zastosowanie zaawansowanych metod analizy DNA środowiskowego (eDNA) oraz wskazał znaczenie Portu Gdynia jako elementu istotnego dla ochrony ekosystemu Zatoki Gdańskiej.

Na zakończenie wizyty uczestnicy odbyli rejs po porcie, który umożliwił spojrzenie na infrastrukturę portową i jej otoczenie z perspektywy wód Zatoki. Była to doskonała okazja do bezpośrednich rozmów i wymiany doświadczeń w zakresie zielonej transformacji portów i działań na rzecz ochrony środowiska morskiego.

Spotkanie stanowiło istotny impuls do dalszego rozwoju inicjatyw proekologicznych w sektorze portowym oraz wzmocnienia współpracy międzynarodowej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Foto: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Tadeusz Urbaniak

Idź do oryginalnego materiału