Przedsiębiorczość obcokrajowców w Polsce

17 godzin temu

Od stycznia do kwietnia 2025 r. cudzoziemcy założyli w Polsce 13,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) – wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Działalności gospodarcze założone przez cudzoziemców stanowią 14 proc. podmiotów zarejestrowanych w tym czasie w Polsce, a założone przez Ukraińców – 11 proc. ogółu. W porównaniu z analogicznym okresem w 2024 r., liczba nowo powstałych firm zarejestrowanych przez cudzoziemców spadła r/r o 8 proc., podczas gdy liczba nowych JDG ogółem spadła o 3 proc. – napisała w Tygodniku Gospodarczym PIE, nr 24/2025 Aleksandra Wejt-Knyżewska.

87% aktywnych działalności zarejestrowanych przez cudzoziemców przypada na Ukraińców i Białorusinów

Jak podkreśla, blisko 80 proc. aktywnych działalności zarejestrowanych przez cudzoziemców w Polsce od stycznia do końca kwietnia 2025 r. prowadzą obywatele Ukrainy, a 7 proc. JDG – osoby z obywatelstwem białoruskim. Działalności gospodarcze założone przez Niemców stanowiły 2 proc. wszystkich zagranicznych JDG (podobnie jak w 2024 r.). Wśród firm zarejestrowanych przez cudzoziemców w Polsce w 2025 r. 22 proc. związanych jest z budownictwem, 15 proc. świadczy usługi w zakresie telekomunikacji oraz działalności usługowej w zakresie informacji (wg klasyfikacji PKD 2007 odpowiada to części sekcji Informacja i komunikacja), a 11 proc. zajmuje się pozostałą działalnością usługową. Rok wcześniej dominowały: informacja i komunikacja (23 proc.), budownictwo (19 proc.) oraz pozostała działalność usługowa (10 proc.). Struktura branżowa firm różni się według kraju pochodzenia założyciela.

Ekspertka zwraca także uwagę, iż budownictwo dominuje wśród firm zakładanych przez Ukraińców (26 proc.) i Rumunów (32 proc.). Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna to branża, która dominuje wśród firm białoruskich, niemieckich, rosyjskich, włoskich, brytyjskich, amerykańskich i francuskich. Wśród firm ukraińskich, białoruskich, brytyjskich i francuskich znaczący udział mają podmioty zajmujące się działalnością usługową w zakresie telekomunikacji oraz informacji.

Szczególna rola działalności cudzoziemców w sektorach dotkniętych niedoborem kadr

Z kolei edukacja stanowi branżę często wybieraną przez obywateli Stanów Zjednoczonych. Branża handlowa to jedna z dwóch najczęściej wybieranych przez Niemców. Stanowi też zdecydowaną większość wśród firm zakładanych przez Bułgarów.

– Działalności gospodarcze zakładane przez cudzoziemców często odpowiadają na konkretne potrzeby polskiego rynku pracy i struktury gospodarki. Ich rola jest szczególnie widoczna w sektorach dotkniętych niedoborem kadr, jak budownictwo, handel czy transport i gospodarka magazynowa – dodaje ekspertka. – Dla wielu migrantów prowadzenie własnej działalności jest sposobem radzenia sobie z barierami w dostępie do etatowego zatrudnienia, jak brak uznania kwalifikacji, problemy językowe czy ograniczenia formalne. W tym kontekście jednoosobowa działalność gospodarcza może pełnić funkcję narzędzia integracji społeczno-zawodowej oraz formy adaptacji do warunków systemowych.

Tworzą miejsca pracy, inwestują, płacą podatki i stymulują popyt

Cudzoziemcy, prowadząc JDG, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego – tworzą miejsca pracy, inwestują, płacą podatki i stymulują popyt. Ich obecność skutkuje większą różnorodnością strukturalną i może wzmacniać konkurencyjność wybranych branż – stwierdza na zakończenie Aleksandra Wejt-Knyżewska.

Więcej: https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2025/06/Tygodnik-PIE_24-2025.pdf
Idź do oryginalnego materiału