Ruszają kontrole na polach. Na to służby mogą zwrócić uwagę

9 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Wraz z początkiem żniw ruszają kontrole na polach. Służby sprawdzają stan maszyn rolniczych, trzeźwość kierowców oraz warunki panujące w gospodarstwie. Rolnicy mogą spodziewać się wizyty straży pożarnej, policji oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Jak się na nią przygotować?


Kontrole na polu. Kto może je wykonać?


Latem, czyli w okresie wzmożonych prac polnych, rośnie liczba wypadków z udziałem maszyn rolniczych. Aby im zapobiegać, służby sięgają po działania prewencyjne, takie jak kontrole na polach z udziałem policji, straży pożarnej i inspekcji pracy.
"Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym to temat szczególnie istotny w okresie letnim, gdzie występuje duże nasilenie prac polowych. Co roku podczas prac w gospodarstwach rolnych dochodzi do wypadków związanych z przejechaniem, uderzeniem i pochwyceniem przez środki transportu" - podkreśla w komunikacie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Reklama


Kontrola w gospodarstwie rolnym. Co sprawdza policja, straż i PIP?


Kontroli podlegają m.in. maszyny rolnicze. Służby mogą sprawdzić:
stan techniczny pojazdu, pozwolenie na dopuszczenie do ruchu, przegląd techniczny.
Służby mogą skontrolować również osobę kierującą maszyną rolniczą. zwykle przeprowadzana jest kontrola trzeźwości oraz uprawnień do prowadzenia pojazdu - informuje farmer.pl. o ile rolnik zatrudnia pracowników do prac polowych, Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) może sprawdzić legalność zatrudnienia oraz przestrzeganie norm BHP.
W przypadku kontroli prowadzonej przez straż pożarną sprawdzeniu podlegają warunki bezpieczeństwa pożarowego na terenie gospodarstwa, sposób przechowywania materiałów łatwopalnych, dostęp do źródeł wody oraz stan instalacji elektrycznych i urządzeń grzewczych.


KRUS, ARiMR, PIORiN. Co sprawdzają te służby?


Kontrole na polu mogą przeprowadzać także instytucje takie, jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
W przypadku KRUS-u kontrole koncentrują się przede wszystkim na weryfikacji, czy ubezpieczeni rzeczywiście prowadzą gospodarstwo oraz czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim nie podejmują pracy, co mogłoby skutkować utratą zasiłku chorobowego. KRUS może sprawdzić również, czy deklarowana powierzchnia użytków rolnych zgadza się ze stanem faktycznym.
ARiMR ma prawo sprawdzić prawdziwość danych przekazywanych przez rolnika w składanych dokumentach i wnioskach (np. o dopłaty bezpośrednie). W niektórych przypadkach sprawdza również, czy zadeklarowane działki są faktycznie użytkowane rolniczo, a rolnik w prawidłowy sposób skorzystał z pobranej dotacji.
PIORiN może wejść na teren gospodarstwa, aby pobrać próbki roślin do analizy pod kątem obecności zabronionych pestycydów. Inspektorzy kontrolują również, czy rolnik stosuje środki ochrony roślin zgodnie z przepisami - we adekwatnych dawkach i terminach. W przypadku stosowania przez rolnika oprysków mogą sprawdzić stan opryskiwaczy i uprawnienia do stosowania środków ochrony roślin.


Kontrole na polu. Jakie prawa przysługują rolnikowi?


Rolnik, którego gospodarstwo podlega kontroli, ma konkretne prawa, o których powinien wiedzieć. Kontrolujący są zobowiązani poinformować rolnika o celu wizyty, jej zakresie i podstawie prawnej. Inspektorzy oraz funkcjonariusze mają obowiązek okazać legitymację służbową, a w przypadku niektórych instytucji - również imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.
Rolnik ma prawo być obecny przy wszystkich czynnościach kontrolnych. Po zakończeniu kontroli służby powinny sporządzić protokół lub notatkę z ustaleń, z którymi właściciel gospodarstwa ma prawo się zapoznać, zgłosić uwagi i otrzymać kopię dokumentu. W określonych sytuacjach rolnik ma również prawo odmówić przeprowadzenia kontroli, jeżeli np. inspektorzy nie przedstawią wymaganego upoważnienia lub nie zachowają procedur przewidzianych przepisami.
Warto pamiętać, iż wszystkie informacje zebrane podczas kontroli podlegają ochronie danych i nie mogą być ujawniane osobom nieupoważnionym. o ile rolnik nie zgadza się z ustaleniami, ma prawo wnieść skargę lub odwołanie w ustawowym terminie.
Idź do oryginalnego materiału