Rząd przyjął projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla marynarzy

1 dzień temu

Rząd przyjął projekt noweli ustawy, która pozwoli objąć marynarzy preferencyjnymi zasadami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych i ustalania podstawy wymiaru składki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku twórców i artystów – poinformowała we wtorek kancelaria premiera.

Jak wynika z komunikatu KPRM, projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw autorstwa resortu rodziny pracy i polityki społecznej zakłada, iż marynarz będzie mógł uzyskać status marynarza wykonującego pracę, na podstawie umowy o świadczenie pracy na morzu. Pracownik wykonujący pracę na statku pod polską banderą będzie mógł – jeżeli będzie chciał – zmienić tytuł do ubezpieczeń społecznych z pracowniczego na nowy tytuł marynarza.

Aby zostać objętym obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi – tj. emerytalnym i rentowymi, chorobowym oraz wypadkowym – marynarz będzie musiał złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych wraz z zaświadczeniem wystawionym przez dyrektora urzędu morskiego lub agencję zatrudnienia. Zgłoszenia do ZUS będzie musiał dokonać w ciągu miesiąca od wydania zaświadczenia. Będzie musiał też przekazać swojemu pracodawcy – czyli dotychczasowemu płatnikowi składek – oświadczenie o wyborze tytułu do ubezpieczeń oraz kopię zaświadczenia.

Zgodnie z planowanymi przepisami, obowiązek opłacenia składek będzie obowiązywał przez 12 miesięcy od wskazanego w zaświadczeniu dnia uzyskania statusu marynarza. W tym czasie marynarz będzie objęty pełną ochroną ubezpieczeniową, chyba iż dokona zawieszenia statusu marynarza. Będzie mógł to zrobić po zakończeniu pracy na morzu na okres od jednego do trzech miesięcy.

Projekt noweli ustawy zakłada ponadto, iż podstawa wymiaru składek marynarza będzie ustalana w stosunku do minimalnego wynagrodzenia, ale marynarz będzie mógł zadeklarować wyższą kwotę podstawy wymiaru składek. Dodatkowo obowiązkowe będzie opłacanie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Projektowane przepisy przewidują też możliwość dobrowolnego oskładkowania się przez marynarzy w okresie pięciu lat przed wejściem w życie ustawy, co – zdaniem kancelarii premiera – rozwiązanie to może być szczególnie atrakcyjne dla marynarzy, którzy niedługo osiągną powszechny wiek emerytalny.

Jak wskazała KPRM, z zaproponowanych przepisów będzie mogło skorzystać 17,7 tys. osób. Rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca br.

źródło: PAP

fot. Pixabay / iliastefanidis30 (domena publiczna)

Idź do oryginalnego materiału