O zwiększenie wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zwrócili się do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wspólnym wystąpieniu Rzeczniczka Praw Dziecka i Naczelna Rada Adwokacka.
Obecnie przepis przewiduje, iż pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. – Powyższa liczba dni wolnych na opiekę nie ulega jednak zwiększeniu wraz z liczbą posiadanych dzieci poniżej 14 roku życia, w przeciwieństwie do innych uprawnień pracowniczych takich jak urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop z tytułu przysposobienia, a także dodatkowy urlop z tytułu przysposobienia – wskazali sygnatariusze pisma z 12 kwietnia do MRPiPS.
Wnioskowanie o zmianę aktów prawnych w zakresie ochrony praw dzieci
Zaproponowali stworzenie mechanizmu poszerzenia uprawnienia w sposób pozwalający zwiększyć rozmiar uprawnienia w sposób stopniowy i nieprzekraczający nadmiernego obciążenia pracodawców.
Rzeczniczka Praw Dziecka i Naczelna Rada Adwokacka proponują, by art. 188 § 1. Kodeksu Pracy brzmiał: „Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W przypadku pracownika wychowującego jednocześnie dwoje lub więcej dzieci w wieku do 14 lat wymiar zwolnienia od pracy ulega proporcjonalnemu zwiększeniu o 8 godzin lub 1 dzień na każde dziecko, z tym, iż łączny wymiar zwolnienia nie może przekroczyć 40 godzin lub 5 dni w ciągu roku kalendarzowego”.
Pod rozwagę poddano również ewentualne przeniesienie ciężaru ponoszenia wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia w rozmiarze przekraczającym 2 dni w roku z pracodawcy na ZUS.