Wyspecjalizowane urzędy skarbowe – zmiana limitów, nowe podmioty

1 tydzień temu

Nowelizacja tzw. rozporządzenia o wyspecjalizowanych urzędach skarbowych[1] wprowadza zmiany m.in. w zakresie podmiotowym podatników i płatników o szczególnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym. Modyfikacji ulegną też limity przychodów, które kwalifikują podmioty do podlegania pod urzędy skarbowe inne niż adekwatne miejscowo. Planowana data wejścia w życie proponowanych zmian to 1 stycznia 2026 r.

Jakie zmiany w kwotach granicznych wprowadza rozporządzenie?

Standardowo podatnicy podlegają pod urzędy skarbowe adekwatne ze względu na miejsce ich siedziby. Jednakże dla niektórych podmiotów przewidziane są tzw. wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Na terenie Polski działa ich 20.

Dotychczas, aby podlegać pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, podatnicy musieli spełniać jedną z przesłanek określonych w nowelizowanym rozporządzeniu MF. Najczęstszymi przesłankami kwalifikującymi w tym zakresie jest osiągnięcie w roku podatkowym przychodu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej:

  • co najmniej 3 mln euro i maksymalnie 50 mln euro – co kwalifikuje podatnika pod wyspecjalizowany urząd skarbowy o randze wojewódzkiej, lub
  • przekraczającej 50 mln euro – wtedy przechodzi pod adekwatność Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Planowana nowelizacja rozporządzenia o wyspecjalizowanych urzędach skarbowych zmienia graniczną kwotę przychodów w powyższych kategoriach z 50 mln euro do 100 mln euro. Kwota będzie przeliczana na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego (dotychczas działo się to w ostatni dzień roku podatkowego).

Dodatkowo zmian mogą spodziewać się podmioty zaliczane do największego grona podatników. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie będzie przez cały czas adekwatnym naczelnikiem dla firm, które :

  • na dzień 31 grudnia 2025 r. osiągną przychody przekraczające 100 mln euro, oraz
  • uzyskały w poprzednich okresach rozliczeniowych przychody między 50 a 100 mln euro w trakcie przynajmniej jednego z dwóch kolejnych lat podatkowych (rozpoczętych po 2021 r., z których drugi zakończył się po 2023 r.).

Zmiany dla podatników będących stroną umowy o współdziałanie

Do grona podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż adekwatny miejscowo, nowelizacja rozporządzenia dołącza również podatników będących stroną umowy o współdziałanie.

Zostaną oni zaliczeni do kategorii podatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym w dniu zawarcia takiej umowy. W przypadku jej rozwiązania, podatnik zostanie wyłączony spod adekwatności wyspecjalizowanego urzędu skarbowego 1 stycznia roku następującego po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy o współdziałanie. Podatnicy, którzy na moment wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia są stronami umowy o współdziałanie, zaczną podlegać pod Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2026 r.

Właściwym organem podatkowym – dedykowanym podmiotom, będącym stronami umowy o współdziałanie – będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Będziemy śledzić na bieżąco treść proponowanej nowelizacji. jeżeli mają Państwo pytania dotyczące zmian w zakresie adekwatności wyspecjalizowanych urzędów skarbowych – zapraszamy do kontaktu.


[1] Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż adekwatny miejscowo (Dz. U. poz. 2456).

Idź do oryginalnego materiału