Zakaz stadionowy w Polsce – czym jest i kogo może dotyczyć?
Zakaz stadionowy to tzw środek karny przewidziany w polskim prawie, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprez masowych, zwłaszcza meczów piłki nożnej. Może zostać orzeczony wobec osoby, która popełniła przestępstwo lub wykroczenie w czasie trwania imprezy masowej czy też w razie skazania za występek o charakterze chuligańskim. Zakaz wstępu na stadion może obejmować wydarzenia organizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym przez polski klub sportowy poza terytorium polski oraz mecze kadrowe.
Inaczej mówiąc, jest to niemożność uczestniczenia przez sprawcę czynu zabronionego we wszelkich masowych imprezach na terytorium RP oraz w meczach piłki nożnej rozgrywanych przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza terytorium RP, a wykonanie tego obowiązku może być połączone z obowiązkiem przebywania skazanego w czasie trwania niektórych imprez w określonym miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego lub z obowiązkiem stawiennictwa w czasie trwania masowej imprezy bądź w jednostce organizacyjnej Policji, bądź w innym miejscu wskazanym przez adekwatnego komendanta Policji.
Podstawa prawna – ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych
Podstawą prawną zakazu stadionowego jest ustawa z dnia 20 marca 2009 o bezpieczeństwie imprez masowych oraz art. 41b Kodeksu karnego. Podstawą mogę też być wewnętrzne regulaminy. Przepisy te regulują m.in. kwestie odpowiedzialności karnej, procedur orzekania zakazu oraz obowiązków organizatorów imprez.
Przez imprezę/wydarzenie masowe należy rozumieć imprezę artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, z wyjątkiem imprez:
Zakaz stadionowy – kiedy obowiązuje i czy dotyczy udziału kibiców w podobnych wydarzeniach?
Przestępstwa i wykroczenia a zakaz stadionowy
Sąd może orzec zakaz wstępu na imprezę masową, tzw. zakazem klubowym, w przypadku skazania osoby w sprawie karnej za przestępstwo popełnione:
– w trakcie trwania imprezy,
– w miejscu jej organizacji (np. stadionie),
– lub w związku z uczestnictwem w niej (np. przemarsze, dojazdy kibiców).
Zakaz może zostać nałożony wobec kibiców, którzy dopuścili się m.in.:
– udziału w bójce lub pobiciu,
– niszczenia mienia,
– znieważenia funkcjonariuszy,
– posiadania pirotechniki,
– zakłócania porządku publicznego.
Zakres obowiązywania zakazu w Polsce
Zakaz może obejmować:
– wszelkie imprezy masowe na terytorium Polski,
– mecze piłkarskie rozgrywane przez polski klub sportowy lub polską kadrę narodową ,
– wydarzenia organizowane przez polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem poza naszym krajem
Zakaz ten może również dotyczyć rozgrywek międzynarodowych, jeżeli osoba ukarana planuje uczestniczyć w meczach organizowanych za granicą.
Jak długo może obowiązywać zakaz stadionowy?
Minimalny i maksymalny czas trwania zakazu
Zgodnie z przepisami, zakaz wydaje sąd i wydaje go na okres od 6 miesięcy do 6 lat. W przypadku zaś recydywy lub poważnych przestępstw, możliwe jest wydłużenie tego okresu. Zakaz obowiązuje w czasie trwania wydarzeń masowych, do których został przypisany.
Dodatkowy obowiązek – stawiennictwo na policji
Sąd orzekając zakaz wstępu na wydarzenie może nałożyć również obowiązek stawiennictwa w jednostce policji w czasie trwania meczu lub innej imprezy masowej. Ma to zapobiec obejściu zakazu i służy jego skutecznemu egzekwowaniu.
Jakie obowiązki ma organizator imprezy/wydarzenia masowego wobec zakazu stadionowego?
Organizatorzy wydarzeń masowych – zarówno piłkarskich, jak i innych – mają obowiązek:
– sprawdzać, czy dana osoba figuruje w rejestrze zakazów stadionowych,
– nie wpuszczać osób objętych zakazem,
– w razie potrzeby zawiadomić służby.
W przypadku złamania zakazu, osoba taka może zostać ponownie ukarane przez sąd, a organizator – pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej, jeżeli dopuścił do uchybień.
Co więcej, w świetle art. 11 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych np. organizator meczu piłki nożnej może do utrwalać przebieg imprezy, a w szczególności zachowania podmiotów w niej uczestniczących, dzięki urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
Zakaz stadionowy a udział wydarzeniach za granicą
Jak już wskazywano wyżej, co jednak należy podkreślić, zakaz wstępu może obejmować również wydarzenia organizowane przez polski klub sportowy poza terytorium Polski lub mecze rozgrywane przez polską kadrę narodową na wyjeździe. Przepisy jasno stanowią, iż zakaz może mieć zastosowanie także do imprez odbywających się poza granicami kraju, o ile mają one związek z działalnością polskiego związku sportowego.
Czy zakaz stadionowy można uchylić?
W określonych przypadkach podmiot objęty zakazem ma możliwość złożenia wniosku o jego uchylenie lub skrócenie. W praktyce jednak konieczne jest wykazanie odpowiedniego zachowania i braku dalszego zagrożenia dla porządku publicznego. Wtedy sąd może w tym zakresie wydać odpowiednie postanowienie np. w postaci uchylenia zakazu.
Podsumowanie – najważniejsze informacje
Zakaz stadionowy orzeka sąd w razie skazania za przestępstwo lub wykroczenie popełnione w czasie wydarzenia masowego.
—>Może on obejmować wydarzenia sportowe w Polsce i za granicą.
—>Obowiązuje przez co najmniej 6 miesięcy, a maksymalnie przez 6 lat.
—>Może wiązać się z obowiązkiem stawiennictwa na policji.
—>Organizatorzy i służby mają obowiązek egzekwować ten zakaz.
Autor:
adw. Oliwia Babiarz
25.07.2025