Zakończenie roku dla Marynarki Wojennej – kontrakt na okręt Ratownik za miliard złotych podpisany

4 miesięcy temu

Marynarka Wojenna RP doczeka się kolejnej nowoczesnej jednostki. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. podpisały kontrakt z Agencją Uzbrojenia na dostawę specjalistycznego okrętu ratowniczego w ramach programu pk. „RATOWNIK”.

Zawarcie kontraktu miało miejsce w piątek, 27 Grudnia, na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w obecności Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Podpisy pod umową, której wartość przekracza miliard złotych brutto, złożyli Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ, oraz gen. bryg. Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia. Jednostka ma zostać dostarczona do 2029 roku i zasilić 3. Flotyllę Okrętów.

Okręt ratowniczy pozyskiwany w ramach programu „RATOWNIK” to zaawansowana technologicznie jednostka przeznaczona przede wszystkim do wsparcia operacyjnego okrętów podwodnych. Wyposażony w najnowocześniejsze systemy ratownicze, będzie pełnił kluczową rolę w zabezpieczeniu działań Marynarki Wojennej RP.

Załoga jednostki będzie liczyła 100 osób, a okręt będzie mógł dodatkowo przewozić dziewięć osób. Pozyskana jednostka to kolejny krok w modernizacji floty, po takich projektach jak fregaty wielozadaniowe „Miecznik” czy niszczyciele min „Kormoran II”.

– Musimy mieć pełną wiedzę i podejmować stosowne kroki. Jakie? Wzmocnienie bezpieczeństwa Bałtyku przez Navy Policing, wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej i działania takie jak budowa nowych okrętów, w tym okrętu Ratownik, który będzie służył do pomocy nam i naszym sojusznikom- powiedział szef MON.

Podstawowe parametry techniczne okrętu RATOWNIK:

  • Długość całkowita: ok. 96 metrów
  • Szerokość maksymalna: ok. 19 metrów
  • Wyporność maksymalna: ok. 6500 ton
  • Zasięg: ok. 6000 mil morskich
  • Prędkość maksymalna: 16 węzłów

Podczas uroczystości Minister Kosiniak-Kamysz zapowiedział dalsze inwestycje w modernizację floty, w tym:

  • budowę okrętów demagnetyzacyjnych, hydrograficznych oraz zbiornikowców;
  • rozwój wojsk dronowych, które będą działać także w domenie morskiej, z naciskiem na drony nawodne i podwodne;
  • podpisanie kontraktu na nowoczesne okręty podwodne w ramach programu „ORKA”;
  • modernizację korwety patrolowej ORP Ślązak, by przekształcić ją w korwetę patrolowo-bojową.

Podpisanie kontraktu na okręt „RATOWNIK” to kulminacja wielu lat starań o modernizację floty. Poprzednia umowa na podobną jednostkę została anulowana w 2020 roku ze względu na wysokie koszty. w tej chwili Marynarka Wojenna RP dysponuje dwoma wysłużonymi okrętami ratowniczymi – ORP Piast i ORP Lech – które służą od pół wieku.

fot: PGZSW

Idź do oryginalnego materiału