Aplikacja NotebookLM pojawiła się w Sklepie Google nieco wcześniej niż się spodziewano. Jedna z kluczowych funkcjonalności, czyli Podsumowania audio jest już dostępna w języku polskim, co znacznie zwiększa użyteczność nowej aplikacji. Dotychczas NotebookLM istniał tylko jako usługa internetowa.
Wcześniejszy debiut aplikacji
Zaledwie w zeszłym miesiącu pojawiła się informacja o premierze aplikacji NotebookLM na urządzenia z systemem Android, a nieco później producent potwierdził również przygotowanie wersji na iPhone’y. Oficjalne wydanie zaplanowano na 20 maja 2025 r.
Teraz okazuje się jednak, iż aplikacja już jest dostępna w Sklepie Play i zyskała choćby ponad 500 pobrań, choć na razie bez żadnych ocen i opinii.
W aplikacji łatwo można dodawać dokumenty źródłowe – wystarczy kliknąć przycisk “utwórz nowy”, który jest dostępny na środku w dolnej części ekranu. Następnie pojawiają się cztery opcje dodania źródła – PDF, witryna, YouTube i skopiowany tekst (materiały pochodzące z innego źródła niż wymienione). Warto pamiętać, iż w przypadku serwisu YouTube zaimportowany zostanie wyłącznie tekst transkrypcji, a niektóre nowe materiały mogą jeszcze nie być dostępne. Nie możesz również przesyłać materiałów niepublicznych i zamkniętych za paywallem.

Po przesłaniu materiału pojawia się opcja czatu wraz z Podsumowaniem audio, którego generowanie wymaga jednak nieco cierpliwości – może potrwać do kilku minut.
Następnie rozpoczęcie nowego przeglądu audio zajmuje około 10–20 sekund. Do dyspozycji masz pełen zestaw funkcji odtwarzania, w tym podwójną prędkość. Co najważniejsze, Podsumowanie audio może zostać wygenerowane po polsku.
Na razie w aplikacji nie są widoczne wszystkie opcje znane z wersji internetowej, np. możliwość tworzenia mapy myśli.
Czy NotebookLM jest bezpieczny?
NotebookLM pojawiło się już dwa lata temu, ale to w zeszłym roku zyskało najciekawsze udoskonalenie. Chodzi o Podsumowania audio, czyli “wirtualny podcast” generowany przez AI na bazie przesłanych materiałów.
Narzędzie od Google ułatwia przyswajanie wybranych materiałów przede wszystkim przez możliwość prowadzenia konwersacji na temat treści w formie czatu. Sprawdzi się m.in. wśród osób, które muszą przyswoić długą formę w krótkim czasie. W ramach narzędzia można zadawać pytania, a otrzymana odpowiedź posiada odwołania do oryginalnych materiałów.
Google podkreśla, iż NotebookLM jest bezpiecznym narzędziem zarówno w formie internetowej, jak i w ramach aplikacji. Nigdy nie wykorzystuje danych osobowych w celu szkolenia.
Używając narzędzia trzeba przede wszystkim pamiętać, iż bazuje wyłącznie na przesłanych materiałach, a dany plik źródłowy jest statyczną kopią oryginału – narzędzie automatycznie nie zaktualizuje informacji. NotebookLM nie wykorzystuje danych z zewnętrznych źródeł, co sprawia, iż możliwości są ograniczone w porównaniu do np. popularnego ChataGPT. Dla wielu osób stanowi to jednak zaletę, ponieważ mogą skoncentrować się wyłącznie na pracy z własnym materiałem.
- Przeczytaj również: Gemini podsumowuje Twój folder po polsku
Aplikacja pojawi się w App Store
Google potwierdziło już kilka tygodni temu, iż aplikacja pojawi się również w App Store. Zgodnie z założeniami premiera odbędzie się jutro, czyli 20 maja 2025 r.
Źródło: Android Authority / Zdjęcie otwierające: Google