„Co będzie, jak nic nie zrobię po śmierci bliskiej osoby? Czy spadek może mi przepaść? Czy ktoś może mi zabrać mój spadek? Mam jakiś termin, aby coś zrobić, żeby nie stracić mojej części spadku?” – mniej więcej takie pytanie zadał mi niedawno jeden z czytelników bloga.
Jak myślisz? jeżeli czytasz mój blog na pewno wiesz, prawda?
Faktycznie przepis kodeksu przewiduje termin sześć miesięcy. ma to znaczenie w sytuacji gdy planujesz odrzucić spadek.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
No dobrze, a jak w ciągu sześciu miesięcy nic nie zrobisz?
Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 (czyli właśnie w terminie tych sześciu miesięcy) jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Tak więc: jeżeli w terminie sześciu miesięcy nie zrobisz nic: po prostu przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Tak więc spokojnie: przeprowadzić sprawę o stwierdzenie nabycia spadku możesz choćby po kilku czy kilkunastu latach od śmierci spadkodawcy.
Obecnie zasadą jest przyjmowanie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. To rozwiązanie korzystniejsze dla spadkobierców niż – tak jak było wcześniej – przyjmowanie spadku wprost.
Tylko… jak to w prawie, zawsze jest jakieś „ale”. Czy na pewno wiesz, co oznacza w praktyce to przyjmowanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Przyjmowanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
W sytuacji tego „dobrodziejstwa inwentarza” chodzi przede wszystkim o ograniczenie odpowiedzialności za długi.
Ale jet tu mały „haczyk” – nie odpowiadasz tylko odziedziczonym majątkiem! Odpowiadasz do wysokości odziedziczonego majątku!
Można odrzucić spadek – właśnie w ciągu tych sześciu miesięcy. Można to zrobić także w kancelarii notarialnej.
Zwróć uwagę, iż w przepisie jest mowa, iż : „oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”. Nie zawsze będzie to więc data śmierci spadkodawcy. W przypadku osób, które dziedziczą w pierwszej kolejności najczęściej tak będzie – ale właśnie najczęściej, a nie zawsze.
Tylko pamiętaj – w sytuacji gdy Ty odrzucasz spadek, a masz małoletnie dzieci:
pojawi się kwestia odrzucenia spadku także przez dzieci.
Czy dalej można przyjąć spadek wprost? Tak. Czy ma to sens? Czasami ma. To temat na inna opowieść. Przyjmowanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest raczej bezpieczną formą .
A czy można coś zrobić, jeżeli chciałem odrzucić spadek, ale nie zdążyłem?
Wiadomo – jak jest problem, to prawdopodobnie jest i rozwiązanie: Rozwiązaniem jest art. 1019 kodeksu cywilnego, ale o tym opowiem w jednym z\ kolejnych wpisów.
Masz pytania? Zostaw je w komentarzach!
Potrzebujesz mojej pomocy w sprawie spadkowej? Napisz do mnie wiadomość!