Tajemnica przedsiębiorstwa, która mieści się w zakresie tzw. tajemnicy pracodawcy, podlega ochronie na gruncie m.in. prawa karnego, cywilnego oraz pracy. Niestety w praktyce skuteczność tej ochrony i możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotu, który dopuścił się naruszenia tajemnicy, bywa niekiedy drogą przez mękę.
Trudności związane z dotychczasowymi przepisami
W 2018 r. zaostrzono przesłanki ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, podkreślając cechy i okoliczności, których wystąpienie może spowodować jej brak lub istotne ograniczenie bądź utrudnienie. Mowa m.in. o:
- dostępności informacji,
- zaznajomieniu z nimi przez podmioty obeznane z danym tematem,
- podwyższonym standardzie zachowań celowanych na ochronę danej informacji.
Na trudności związane z ochroną tajemnicy ma wpływ także sama definicja tajemnicy przedsiębiorstwa, która jest dość ogólna.
Powyższy problem dostrzegło również Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które w ramach kontynuacji prac nad harmonizacją ochrony prawnej tajemnicy przedsiębiorstwa w UE[1] postanowiło, iż do projektu nowelizacji ustawy o prawie własności przemysłowej wprowadzi nową instytucję, tzw. depozyt.
Czym będzie depozyt tajemnic?
Zgodnie z zapowiedziami ma być to rejestr zawierający informacje techniczne oraz technologiczne, stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, do którego przedsiębiorcy będą mogli dobrowolnie wpisywać swoje najcenniejsze informacje.
W założeniu depozyt tajemnic przedsiębiorstwa ma wzmocnić ochronę tajemnicy organizacji (w tym np. know-how pracodawcy), jednak w ograniczonym zakresie, bo nie przewiduje chociażby uwzględnienia informacji organizacyjnych czy posiadających wartość gospodarczą.
Z jednej strony depozyt tajemnic może wzmocnić materiał dowodowy w sprawach sądowych o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, np. poprzez potwierdzenie, iż dana informacja istniała już w konkretnym czasie i kształcie. Z drugiej strony, niezarejestrowanie informacji w depozycie może działać na niekorzyść przedsiębiorcy, który będzie dochodził swoich praw we wspomnianych wyżej sprawach sądowych.
Czy depozyt tajemnic przedsiębiorstwa to dobre rozwiązanie?
Wydaje się, iż tak – proponowane rozwiązanie można ocenić pozytywnie. Nie jest to jednak remedium na wszelkie zagrożenia, z jakimi mierzy się zagadnienie ochrony tajemnicy pracodawcy. Depozyt tajemnic powinien być zatem traktowany jako uzupełnienie rozwiązań wewnętrznych, które przedsiębiorcy powinni stosować w celu ochrony tajemnicy swojego przedsiębiorstwa.
Praktyka pokaże, czy umiejscowienie depozytu tajemnic w ustawie prawa własności przemysłowej jest przypadkowe, czy jednak stanie się rozwiązaniem, które wzmocni ochronę praw regulowanych tą ustawą.
Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy proponowane rozwiązanie wejdzie w życie i jak ostatecznie będą kształtowały się przepisy w tym zakresie. Obserwujemy temat i będziemy informować na bieżąco o jego statusie. Natomiast już teraz zachęcamy do kontaktu w przypadku pytań o ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa.
[1] Dyrektywa 2016/943