Puste faktury i milionowe wyłudzenia
Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), Prokuratura Regionalna w Łodzi zakończyła śledztwo w sprawie ogromnego procederu podatkowego, którego tropy wiodą przez całą Polskę - od Warszawy, przez Łódź, aż po niewielkie miejscowości regionu łódzkiego. We wtorek (13 maja) do Sądu Okręgowego w Łodzi trafił akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom - czterem obywatelom Polski, jednemu Hindusowi i Ukraińcowi, w wieku od 39 do 71 lat.Reklama
Zarzuty są poważne: wyłudzenie ponad 66 milionów złotych podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak przekazał PAP prokurator Krzysztof Kopania, głównym mózgiem operacji miał być 49-letni Polak, który odpowie za kierowanie całą strukturą.
Grupa miała posługiwać się aż 935 pustymi fakturami VAT, na łączną kwotę 355 milionów złotych. Fikcyjny obrót towarami, którymi w rzeczywistości nikt nie handlował, miał służyć jednemu celowi - zaniżaniu zobowiązań wobec fiskusa i wyłudzaniu zwrotów podatku VAT.
Towary z Chin, firmy-słupy i wielka fikcja
Według PAP, w procederze kluczową rolę odegrały dwie firmy z siedzibą w Woli Zaradzyńskiej. Zarządzał nimi obywatel Indii - jeden z oskarżonych - który oficjalnie importował tkaniny i przędzę z Chin i Indii. Towary trafiały do magazynów w Łodzi, Woli Zaradzyńskiej i Sieradzu, ale - jak twierdzą śledczy - znaczna część tej działalności miała tylko pozory legalności.
Równolegle oskarżeni stworzyć mieli siatkę firm-słupów zarejestrowanych głównie na obywateli Mołdawii. Firmy te działały wyłącznie na papierze - ich zadaniem było generowanie fikcyjnych faktur, które miały tworzyć iluzję legalnego obrotu towarami między podmiotami.
Jak informuje PAP, cały proceder miał na celu wykreowanie fikcyjnego podatku naliczonego, który pozwalałby na zwroty VAT lub zaniżanie rzeczywistego zobowiązania podatkowego. Efekt? Budżet państwa mógł stracić co najmniej 66 milionów złotych.
Zgodnie z polskim prawem, za przestępstwa, o które oskarżono członków grupy, grożą kary do 25 lat więzienia. Sprawą zajmie się teraz Sąd Okręgowy w Łodzi. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, to jedno z największych postępowań gospodarczych ostatnich lat w regionie.
Agata Jaroszewska