Małżonek dziedziczy, ale… co do zasady nie jest tak, iż małżonek jest jedynym spadkobierca. Małżonek nie jest jedynym spadkobiercą choćby w sytuacji gdy małżonkowie nie mają dzieci. Ale… czy można coś zrobić, aby tylko małżonek dziedziczył? I czy jednak są jakieś wyjątkowe sytuacje, w których tylko małżonek dziedziczy z mocy ustawy?
Małżonek jako jedyny spadkobierca na podstawie testamentu?
Tak! W testamencie możesz wskazać dowolną osobę, żonę czy męża też. Chcesz, aby dziedziczył tylko małżonek i nikt inny? Da się tak zrobić, tylko trzeba odpowiednio sformułować testament.
Pozostaje też kwestia tego, czy są osoby, które mogłyby domagać się w przyszłości zachowku. Najczęściej będą to dzieci, ale… nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, kto jeszcze mógłby domagać się zachowku? Przeczytaj koniecznie ten wpis.
Tak jeszcze tylko wspomnę na marginesie w tym miejscu: dzieci z różnych związków dziedziczą w takim samym stopniu.
Testament wzajemny?
tak, jest coś takiego jak testament wzajemny. Oczywiście: każda osoba pisze swój własny testament. Chodzi o to, iż każdy z małżonków pisze testament, w którym jako jedynego spadkobiercę wskazuje drugiego małżonka. Czy takie rozwiązanie ma sens? Ma, na przykład w sytuacji gdy małżonkowie mają małe dzieci. Może być to też element świadomego planowania spadkowego.
Dziedziczenie ustawowe – ile dla małżonka?
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
To już wiemy jak jest, gdy spadkodawca miał małżonka i dzieci. To częsta opcja, ale nie jest to opcja jedyna. Zobaczmy, jakie jeszcze warianty przewidują przepisy:
Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. o ile ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
A co jak małżonkowie byli w trakcie sprawy rozwodowej?
Jeśli ktoś wniósł pozew o rozwód i sprawa o rozwód jest w toku: dalej jesteście małżeństwem! Samo wniesienie pozwu o rozwód jeszcze nic nie zmienia. A trzeba wiedzieć, iż gdy dochodzi do orzekania o winie to sprawa o rozwód może trwać bardzo długo (co w praktyce oznacza choćby kilka lat) Czasami choćby w sądach w dużych miastach na samo wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy czeka się prawie rok. Nie zawsze, ale tak się może zdarzyć. Tak więc choćby gdy małżonkowie nie chcą walczyć o winę sprawa o rozwód może trwać długo. I zdarza się wcale nierzadko, iż w czasie gdy sprawa o rozwód jest w toku rozwodzący się małżonkowie mają już nowych partnerów, kupują z tymi nowymi partnerami mieszkania… Chyba już przeczuwasz, iż może to okazać się bardzo problematyczne.
Tak więc tak: małżeństwem jesteście do czasu, aż uprawomocni się wyrok rozwodowy – ze wszystkimi tego konsekwencjami, także jeżeli chodzi o dziedziczenie.
Planowanie spadkowe to istotna kwestia. Przemyślany testament rozwiązuje wiele problemów. Nie, nie napisałabym iż rozwiąże wszystkie problemy, ale przynajmniej część tych problemów to tak.
Jesteś w małżeństwie i chcesz aby dziedziczył tylko małżonek (z którym np. wspólnie przez lata budowaliście firmę?) Albo może od dwóch lat jest w sądzie wasza sprawa o rozwód i nie chcesz, aby małżonek odziedziczył cokolwiek? Widzisz, jak różne mogą być sytuacje w życiu. Niezależnie od sytuacji: zastanów się, co dokładnie jest Twoją intencją. Znajdziemy wspólnie możliwie dobre rozwiązanie.
Masz pytanie w sprawie spadkowej? Napisz w komentarzach!
A jeżeli potrzebujesz mojej pomocy w sprawie spadkowej: napisz do mnie wiadomość!