Komornicy i asesorzy będą mogli popracować dłużej

16 godzin temu

Projekt jest realizacją postulatów zgłaszanych od miesięcy przez Krajową Radę Komorniczą. W aktualnym stanie prawnym minister sprawiedliwości odwołuje z urzędu komornika z zajmowanego stanowiska, o ile komornik ukończył 65. rok życia. Z kolei asesora, który osiągnął taki wiek, odwołuje prezes adekwatnego sądu apelacyjnego.

Część komorników zaskarżała decyzję o odwołaniu ze stanowiska po osiągnięciu uprawnień emerytalnych, wskazując, iż te regulacje są sprzeczne z unijnymi przepisami zabraniającymi dyskryminacji ze względu na wiek.

Sądy administracyjne (w tym NSA) przyznawały racje skarżącym. Korzystne orzeczenia sądów administracyjnych otworzyły komornikom oraz asesorom, którzy zostali odwołani w wieku 65 lat, drogę do roszczeń odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa za pozbawienie możliwości dalszego zarobkowania.

Obecnie przed sądem toczą się cztery takie postępowania, w których suma samych roszczeń odszkodowawczych (bez odsetek i kosztów procesu) wynosi ok. 2 mln zł. Jak przyznaje Ministerstwo Sprawiedliwości, na ten moment skala roszczeń jest trudna do oszacowania. Tymczasem kolejnych 124 komorników i 16 asesorów przekroczyło już 60. rok życia i zgodnie z obowiązującymi przepisami oni również niebawem musieliby być odwołani.

By zapobiec kolejnym odwołaniom i w konsekwencji następnym roszczeniom odszkodowawczym rząd przyjął projekt ustawy przywracający poprzedni wiek emerytalny komorników.

Oprócz tego projekt uchyla przepisy o maksymalnym, sześcioletnim okresie asesury (limit dotyczy tylko asesorów obejmujących to stanowisko po 2019 roku). W myśl wciąż obowiązujących zasad asesor po dwóch latach trwania asesury, a przed upływem sześciu, musi wystąpić o powołanie na stanowisko komornika. jeżeli nie otworzy własnej kancelarii lub nie wygra konkursu na przejęcie jej po komorniku, który odszedł z zawodu, wówczas traci uprawnienia. – Rozwiązanie przewidujące nieograniczony czas trwania asesury daje asesorom swobodę podjęcia decyzji o momencie wystąpienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko komornika – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Pierwsi tzw. asesorzy nowego prawa, którzy nie zostali komornikami, stracą prawo do wykonywania zawodu już w drugiej połowie maja. Wejście w życie do tego czasu nowych przepisów jest mało realne. Na szczęście projektodawcy wprowadzili regulację przejściową, która pozwoli asesorom komorniczym, którzy stracą uprawnienia na podstawie w tej chwili obowiązujących przepisów, na ponowne powołanie na stanowisko asesora komorniczego.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Idź do oryginalnego materiału