Ministerstwo Cyfryzacji przekonane jest, iż mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wszystko dzięki opracowanej metodzie weryfikacji kryptograficznej, która uczyni proces potwierdzania tożsamości i oddawania głosu znacznie bezpieczniejszym. Przypomniano także o istniejących już funkcjonalnościach, które pozwolą udać się do urny bez jakiegokolwiek stresu. Ogłoszono przy okazji plany na rozwój aplikacji.
mObywatel – jak pomoże podczas wyborów?
Trzeba przyznać, iż mObywatel dosyć regularnie otrzymuje interesujące nowości. Zaledwie tydzień temu informowaliśmy Was o dodaniu skrótów odmieniających sposób prezentacji czynności, które w kontekście dokumentu mogą zostać podjęte przez użytkownika. Wszystkie najważniejsze funkcje znajdują się teraz w jednym miejscu jako wygodne linki oraz intuicyjne ikony.
- Sprawdź także: mObywatel z kolejną aktualizacją. Więcej wygody dla użytkowników
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, jest przekonany o istotnej roli odgrywanej przez narzędzie mObywatel. To już coś więcej niż zwykła aplikacja z dokumentami, nazywa się ją „osobistym asystentem każdego z nas”. Nadchodzące wybory prezydenckie stanowią kolejną okazję, by się o tym przekonać. Tym razem przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centralnego Ośrodka Informatyki opracowali coś naprawdę intrygującego.
mObywatel (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych
Mamy do czynienia z opracowaniem bezpiecznego sposobu weryfikacji tożsamości wyborców. Proces ten odbędzie się dzięki metody kryptograficznej: obywatel będzie musiał zeskanować kod QR okazany mu w obwodowej komisji wyborczej. Dzięki temu dojdzie do szybkiego potwierdzenia autentyczności mDowodu oraz zgodności danych. Niezwykle istotne jest jednak uaktualnienie usługi do najnowszej wersji opatrzonej numerem 4.56.
Nie trzeba pamiętać o plastikowym dokumencie
Bezpieczne potwierdzanie swojej tożsamości to nie jedyna opcja dostępna podczas nadchodzących wyborów prezydenckich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z poziomu aplikacji mObywatel sprawdzić termin i rodzaj zbliżających się wyborów, sprawdzić miejsce głosowania (numer obwodu, adres siedziby obwodowej komisji wyborczej, dane osobowe w Centralnym Rejestrze wyborców, przejść do internetowej usługi zmiany miejsca głosowania czy dodać termin wyborów do kalendarza.
Należy przy okazji pamiętać, iż cyfrowy dokument tożsamości ma w Polsce identyczną ważność, jak fizyczny dowód osobisty. Sama aplikacja natomiast niedługo stanie się jeszcze lepsza. Plany są ambitne: do 2035 roku wszystkie najważniejsze e-usługi znajdą się w mobilnym narzędziu. Ministerstwo Cyfryzacji opracowało specjalną „mapę momentów życiowych obywateli” identyfikującą najważniejsze potrzeby użytkowników oraz stopień dojrzałości kluczowych usług do scyfryzowania.
Zidentyfikowano aż 11 kluczowych momentów życiowych: cyfrowa tożsamość, prawo wyborcze, nauka, biznes i praca, pojazd, nieruchomości, zmiana stanu cywilnego, rodzicielstwo, emerytura, choroba oraz śmierć. Takie holistyczne podejście ma sprawić, iż mObywatel będzie prawdziwym asystentem pozostającym blisko użytkownika.
- Przeczytaj również: mObywatel uaktualniony. Nowość pokochają wszyscy kierowcy
Jeśli zatem wybieracie się na wybory prezydenckie, to koniecznie pamiętajcie o zaktualizowaniu opisywanej aplikacji rządowej.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji