W Polsce rodzice mogą skorzystać z trzech różnych ulg - na dziecko, dla osób samotnie wychowujących malucha (czyli rozliczenia wraz ze szkrabem) oraz cztery plus (gdy dzieci jest co najmniej czworo). Dzięki tym preferencjom mamy prawo obniżyć podatek do zapłacenia, a czasem choćby otrzymać zwrot. A co w przypadku, gdy ów podatek jest niższy niż kwota przysługującej ulgi na dziecko? Wtedy można skorzystać z tzw. dodatkowego zwrotu. Zresztą zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?
Komu należy się "dodatkowy zwrot"? Trzeba wówczas pamiętać o jednej rzeczy
Wspomnieliśmy powyżej, iż gdy podatek jest niższy niż kwota przysługującej rodzicom ulgi na dziecko, to można skorzystać z "dodatkowego zwrotu". Trzeba tylko samodzielnie uzupełnić dotyczące go rubryki w deklaracji podatkowej:
wybierz opcję "dodaj lub zmień ulgi",
kliknij przycisk "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci",
uzupełnij rubrykę kwotą zsumowanych składek ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
kliknij przycisk "Zatwierdź".
Rodzice muszą pamiętać o tym, iż "dodatkowy zwrot" przysługuje w dwóch przypadkach - zarobki są niższe niż roczna kwota wolna od podatku bądź zastosowano więcej odliczeń poza ulgą prorodzinną, np. w ulgę dla rodzin 4 plus czy dla młodych. Przy czym ów "dodatkowy zwrot" to różnica między kwotą podatku a kwotą, o jaką może on być obniżony. Ta nie może być wyższa niż podlegające odliczeniu i zapłacone składki na ubezpieczenie:
społeczne (krajowe bądź zagraniczne), w tym składki objęte ulgą zero PIT,
zdrowotne (pomniejszone o składki odliczone od podatku zryczałtowanego i linowego).
Ulgi na dziecko to nie wszystko. Rodzice mogą skorzystać z dwóch innych preferencji
Poza ulgą na dziecko, która przysługuje adekwatnie każdemu rodzicowi, można skorzystać też z dwóch innych preferencji. Są one następujące:
Ulga cztery plus - to zwolnienie z podatku przychodów do kwoty nie wyższej niż 85 528 złotych, przysługuje rodzicom co najmniej czworga dzieci,
rozliczenie wraz z dzieckiem - bywa też nazywane ulgą dla samotnych rodziców, bo przysługuje właśnie owym samotnym rodzicom i pozwala skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku, czyli 60 tysięcy złotych.