Planner kadrowo-płacowy na maj 2025, czyli obowiązki w kadrach i płacach

5 godzin temu

Ważne terminy kadrowo-płacowe i HR w maju 2025

Do Twojej dyspozycji oddaję planner kadrowo-płacowy na maj 2025. To narzędzie pomoże Ci w organizacji Twojej pracy i będzie stało na straży ważnych terminów. Planner dla specjalistów kadr, płac i HR jest dostępny w wersji interaktywnej. Możesz go wydrukować lub po prostu zapisać na pulpicie i zaznaczać w nim zrealizowane zadania lub uzupełniać go o swoje notatki. Używaj go tak, jak potrzebujesz i jak Tobie najwygodniej!

Pobierz planner kadrowo-płacowy na maj 2025

Czas pracy w maju 2025

Wymiar czasu pracy w maju 2025 wynosi 160 godzin (20 dni roboczych).

Lubisz praktyczne tabelki i ściągawki? Z bezpłatnego Konta Premium na moim blogu pobierzesz przydatne tabele czasem pracy na 2025 rok, w tym dla podmiotów leczniczych oraz pracowników z niepełnosprawnościami:

Urlop opiekuńczy w maju 2025 dla pracowników – rodziców dzieci w wieku do lat 14

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r., dyrektor szkoły może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (w wymiarze od 8 do 10 dni) w dni, w których w szkole odbywa się sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej lub egzamin maturalny. W tym roku Egzaminy Ósmoklasisty odbędą się w dniach 13,14,15 maja (wtorek, środa, czwartek). Wielu rodziców będzie musiało w tych dniach zapewnić dzieciom opiekę! O urlopie opiekuńczym z tytułu art. 188 kp czytaj więcej tutaj >

Wskazówka Majowa!

5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), mamy do czynienia z sytuacją, w której mimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Stąd potocznie mówi się o tym, iż pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy. Czytaj więcej TUTAJ >

Niedziele wolne od zakazu handlu i dni wolne od pracy w maju 2025

W maju nie ma niedziel wolne od zakazu handlu. Najbliższa niedziela handlowa czeka nas dopiero 29 czerwca. Zakaz handlu nie obowiązuje sklepów internetowych, takich jak Eduwersum®. Magazyn HR na Szpilkach® można zamówić przez Internet i odebrać w najbliższym salonie Empik Group.

Harmonogram szkoleń i kursów w Eduwersum® Collegium Rozwoju HR na maj 2025

  • Akademia Master Certyfikowany Kurs Kierownika Działu kadr i płac
  • Akademia Kalkulacji Wynagrodzeń dla wymagających
  • Akademia Master Certyfikowany Kurs Kierownika Działu kadr i płac
  • Akademia Kalkulacji Wynagrodzeń dla wymagających
  • Polubowne metody rozwiązywania sporów wynikających ze stosunku pracy
  • Rozliczanie wynagrodzeń zarządów, rad nadzorczych, menedżerów, edycja II
  • Zezwolenia na pobyt czasowy – praktyczne wskazówki dla pracodawców i działów HR
  • Urlopy – warsztat, poziom średnio- i zaawansowany, przypadki szczególne

Składki ZUS, podatki, PPK i obowiązki pracodawców wynikające ze stosunku pracy

Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za dany miesiąc przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe upływa 5-go dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek przez płatników posiadających osobowość prawną upływa z kolei 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.

Do 20-go dnia miesiąca płatnicy muszą wpłacić na konto urzędu skarbowego zaliczki na podatek od wypłaconych w miesiącu poprzednim przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4), a także zryczałtowany podatek pobrany w miesiącu poprzednim od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A).

Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK, pracodawca ma obowiązek przekazać w terminie do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

Zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę? Sprawdź terminy wypłaty!

Przepisy ustawy Kodeks pracy (por. art. 85 Kp) nakazują, aby wypłata wynagrodzenia za pracę dokonywana była co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Ustawodawca nie wskazuje natomiast, iż termin wypłaty wynagrodzenia za pracę musi być taki sam dla wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy.

Idź do oryginalnego materiału