Ministerstwo Finansów wskazało, iż projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi realizację filaru VI: "Wsparcie dla biznesu i deregulacja" planu gospodarczego rządu na 2025 r. "Polska. Rok przełomu". Filar ten zakłada eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego.Reklama
Czytaj także: Podatek od prezentów na komunię. Uważaj, bo może zapukać do ciebie skarbówka
Podatek od spadku i darowizn. Nowy projekt zakłada uproszczenie przepisów
Rząd planuje przyjąć projekt w II kwartale 2025 roku. Za jego przygotowanie odpowiada departament finansów. W założeniach nowelizacji napisano, iż ma na celu: "ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia świadczeń powtarzających się".
Zaświadczenie naczelnika US nie będzie już potrzebne
Nowe przepisy obejmują zniesienie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego "potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia od osób z kręgu najbliższej rodziny własności rzeczy i praw majątkowych, będących następnie przedmiotem dalszego obrotu albo obciążenia w drodze aktu notarialnego lub czynności, w której notariusz uwierzytelnia podpisy".
Departament wyjaśnia, iż nowelizacja wynika z "potrzeby zniwelowania skutków dokonanej uchwałą w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 31 marca 2025 r. sygn. akt. III FPS 5/24, dotyczącą opodatkowania umowy nieodpłatnej renty ustanowionej na czas określony, w której wysokość świadczenia jest określona w pieniądzu".