Spożycie wina na mieszkańca przyprawia tam o zawrót głowy. Dane są jednak mylące

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Watykan jest nie tylko najmniejszym krajem świata, ale też największym na świecie konsumentem wina w przeliczeniu na mieszkańca. Spożycie wynosi około 79 litrów na osobę rocznie, czyli ponad 103 butelki - wynika z danych "California Wine Institute". Wiadomo jednak, iż statystyki nie odzwierciedlają prawdy. Średnią zawyżają celebrowane w Watykanie msze, a najczęstszymi konsumentami wina są przyjezdni.


Statystyki mogą być mylące. Większość konsumentów wina w Watykanie nie jest obywatelami tego kraju. Należą do nich tysiące duchownych, pracowników, członków Gwardii Szwajcarskiej, dyplomatów i pielgrzymów. Wino spożywane w trakcie mszy, w refektarzach duchownych i watykańskich kawiarniach. Zdaniem ekspertów, rzeczywiste spożycie wynosi około 10-15 litrów na osobę - to wartość zbliżona do spożycia w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.


Wino mszalne to nie pierwsze lepsze. Musi spełnić określone parametry


Wino mszalne zwane też liturgicznym, aby mogło zostać uznane za nadające się do celebracji Eucharystii, musi spełniać określone parametry. Zgodnie z decyzją podjętą na Soborze Florenckim w 1438 r., trunek można wytwarzać wyłącznie z dojrzałych winogron. Nie może zawierać dodatków takich jak konserwanty, barwniki, środki klarujące lub cukry. Zawartość alkoholu nie może przekroczyć w winie mszalnym 18 proc. Reklama


Bycie oficjalnym dostawcą Stolicy Apostolskiej zobowiązuje winnice do zachowania całkowitej poufności. Nie mogą ujawniać szczegółów dotyczących jego wywaru. W tajemnicy trzymany jest też rocznik sprzedawanego do Watykanu wina, zawartość alkoholu oraz jego cena.


Wino z Włoch bez VAT i akcyzy


California Wine Institute co dwa lata analizuje spożycie wina w różnych krajach, m.in. w Watykanie. Z ostatnich danych wynika, iż jest ono tam dwa razy większe niż w pozostałej części Włoch i siedem razy większe od spożycia w Stanach Zjednoczonych. Przy średnim spożyciu na osobę wynoszącym około 79 litrów rocznie, czyli ponad 103 butelki, Stolica Apostolska znacznie przewyższa też dane z Francji (47 litrów rocznie na osobę).


Portal winemeridian.com informuje, iż w 2019 r. łączna wartość importu wina do Watykanu osiągnęła 340 tys. dolarów. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Watykanu - 884 osoby - odpowiada to kwocie około 385 dolarów na każdego obywatela tego kraju.
Watykan importuje przede wszystkim wino włoskie. Z Półwyspu Apenińskiego ma pochodzić 99 proc. tego trunku. Dzieje się tak głównie dzięki ulgom podatkowym. Przyznano je 1929 r. na mocy Traktatu Laterańskiego. Stanowi on, iż towary przywożone do kraju są zwolnione z opłat celnych i włoskich podatków państwowych. Oznacza to, iż butelki włoskiego wina przeznaczone dla Watykanu nie podlegają podatkowi VAT ani akcyzie.


Wino z Castel Gandolfo


Są jednak wyjątki. W Europie wymogi wina liturgicznego spełnia “Rioja Heras Cordón” - jedyna hiszpańska winnica będąca oficjalnym dostawcą Stolicy Apostolskiej. kooperacja z Watykanem rozpoczęła się w 2001 r. za sprawą papieża Jana Pawła II. Potem umowę z Watykanem, tzw. papieskie zezwolenie, winnica odnowiła zarówno za pontyfikatu Benedykta XVI, jak i Franciszka I.


Co roku 2000 butelek jej produkcji wysyłanych jest do Stolicy Apostolskiej. Na butelkach widnieje herb Watykanu, imię obecnego papieża oraz łaciński fragment Psalmu 106,1 „Misericordias Domini in aeternum cantabo” - „Będę wyśpiewywał miłosierdzie Pana na wieki”. Jak informuje winnica, jej wina są spożywane głównie podczas oficjalnych uroczystości.
Stolica Apostolska podjęła niedawno decyzję o produkcji własnego wina. Powstanie ono w winnicy położonej w pobliżu Ogrodów Watykańskich, na terenie Castel Gandolfo - letniej rezydencji papieskiej. Wiadomo, iż będzie to czerwone wino wytwarzane z winogron szczepu Cabernet Sauvignon. Pierwsze butelki mają zostać przelane w 2026 roku. Nie będą one jednak dostępne w sprzedaży. Trunek zostanie w całości przeznaczony dla Watykanu.
Idź do oryginalnego materiału