Włoski rząd domaga się milionów euro od Mety, X oraz LinkedIn za bezpłatną rejestrację użytkowników na platformach. Czy jest to również szansa dla innych państw członkowskich?
Meta, X oraz LinkedIn złożyły apelację przeciwko włoskiemu prawu roszczenia dotyczącego podatku VAT, które może wpłynąć na całą politykę podatkową Unii Europejskiej.
Włoski rząd po wniesieniu roszczeń podatkowych przeciwko amerykańskim firmom technologicznym, nie osiągnął porozumienia w sprawie ugody, co doprowadziło do wszczęcia postępowania podatkowego.
Działanie Włochów wywołało głębszą refleksję, w jaki sposób platformy społecznościowe zapewniają dostęp do swoich usług.
Włoski rząd kontra amerykańscy giganci technologiczni
Włoskie organy podatkowe twierdzą, iż bezpłatna rejestracja użytkowników na platformach X, LinkedIn i serwisach należących do firmy Meta powinna być traktowana jako transakcja podlegająca opodatkowaniu. Wiąże się ona bowiem z wymianą usługi w postaci utworzenia konta w zamian za dane osobowe użytkownika.
Jak podaje Reuters, włoskie podejście może również wpłynąć na firmy z innych sektorów niż media społecznościowe – od linii lotniczych po supermarkety i wydawnictwa. Wiele firm łączy dostęp do bezpłatnych usług na swoich stronach internetowych ze zgodą na pliki cookie, które gromadzą dane użytkowników. Ponadto pobieranie takiego podatku VAT można byłoby rozszerzyć na całą UE.
Sytuacja, w której znalazły się Włochy, może dać początek efektowi domina i wpłynąć na inne państwa członkowskie. Unijna polityka podatkowa nie może stać w sprzeczności z polityką krajową. Kiedy to Włochy chcą opodatkować firmy — jak w tym przypadku rejestrację użytkowników — inne państwa również mogą wprowadzić podobne ograniczenia.
Chodzi o dostosowywanie (harmonizację) konkretnych aspektów prawa państw członkowskich. Robi się to wtedy, gdy pozwala to usprawnić funkcjonowanie jednolitego rynku UE i zaradzić wspólnym wyzwaniom transgranicznym, takim jak uchylanie się od opodatkowania i agresywne planowanie podatkowe.
Rząd zwrócił się o pomoc do Komitetu ds. podatku VAT Komisji Europejskiej, niezależnej grupy doradczej KE, podaje Reuters. Włoska agencja skarbowa będzie musiała przygotować konkretne pytania, które Ministerstwo Gospodarki przekaże następnie Komitetowi ds. VAT Komisji Europejskiej. Zbiera się on dwa razy w roku.