What about FIDAR?

traple.pl 1 tydzień temu

Rozpoczynamy nową serię informacyjną Fintech: What about FiDAR? w której regularnie będziemy dzielić się kluczowymi informacjami na temat prac nad projektem rozporządzenia FiDAR (Financial Data Access Regulation) – jednego z najbardziej rewolucyjnych aktów prawnych dotyczących sektora finansowego w Unii Europejskiej.

Czym jest Open Finance?

Koncepcja Open Finance (Otwartych Finansów) zakłada dzielenie się przez takie podmioty jak m.in. banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje płatnicze, domy maklerskie, czy dostawcy krypto informacjami o świadczonych usługach. Celem tej idei jest, umożliwienie zabrania w jednym miejscu danych dotyczących wszystkich produktów finansowych, z których korzysta dany użytkownik.

Dotychczasowe usługi z zakresu otwartych finansów

Pierwszy krok w kierunku stworzenia ram prawnych dla modelu otwartych finansów postawiono przy okazji uchwalenia dyrektywy PSD2.

Wówczas wprowadzono przepisy regulujące świadczenie usługi dostępu do informacji o rachunku (AIS). Umożliwia ona zebranie w jednym miejscu informacji o rachunkach płatniczych prowadzonych przez różnych dostawców.

Niezależnie na rynku wcześniej sporadycznie funkcjonowały wielostronne umowy o udostępnianie danych finansowych. Od zawsze opierały się one jednak na nieujednoliconym podejściu. Brak było także realnych zachęt do przystępowania do tego typu porozumień (zwłaszcza z perspektywy podmiotów, które miały dzielić się danymi z konkurencją).

Jak rozporządzenie FiDA wpłynie na rynek Open Finance?

FiDAR ma na celu ustanowienie spójnych dla całej UE przepisów, które regulować będą świadczenie usług opartych o udostępnianie danych finansowych. Z założenia mają one zapewnić możliwość czerpania realnych korzyści przez podmioty dzielące się informacjami o świadczonych usługach.

W myśl FiDAR podstawowymi zasadami funkcjonowania rynku open finance będzie:

  • reglamentacja działalności nowej kategorii podmiotów uzyskujących dostęp do danych finansowych (w FiDAR nazywanych dostawcami usług z zakresuinformacji finansowej – „FISP”);
  • obowiązek udostępnienia danych na rzecz FISP lub innych podmiotów finansowych działających w oparciu o wniosek klienta;
  • odpłatność za udostępnianie danych;
  • udostępnianie danych w ramach specjalnych schematów łączących wielepodmiotów finansowych (tzw. „FDSS”).
Open Finance w praktyce

Potencjał usług bazujących na modelu open finance jest bardzo szeroki. w tej chwili największych zalet upatruje się w:

  • usprawnieniu procesów obsługi klientów ubiegających się o udzielenie kredytu
    hipotecznego (łatwiejszy dostęp do danych wykorzystywanych do oceny zdolności
    kredytowej);
  • „szytych na miarę” usługach doradztwa inwestycyjnego;
  • dalszym rozwoju usług typu BaaS (Banking as a Service).
Idź do oryginalnego materiału