Kiedy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży? Kodeks pracy wyróżnia dwa takie przypadki

1 tydzień temu
Prawo pracy zabrania zwolnienia kobiety, która jest w ciąży. Jednak nie wszyscy wiedzą, ale istnieją dwa przypadki, kiedy prawo dopuszcza taką możliwość. Zatem kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z kobietą, która spodziewa się dziecka? Oto szczegóły.
Przepisy prawa chronią kobiety, które będąc zatrudnione na podstawie umowy o pracę - są w ciąży. W art. 177 Kodeksu pracy uregulowano zakaz zwalniania pracownic w ciąży i przebywających na urlopie macierzyńskim. Co więcej, gdyby kobiecie kończyła się umowa na czas określony po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (nie dotyczy umowy na okres próbny trwający do 1 miesiąca). Jednak od tej reguły są odstępstwa, a prawo mówi o dwóch ważnych wyjątkach.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominika Serowska wspomina początek ciąży. "Zrobiłam test i o dziwo wyszedł pozytywny" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Ciąża a zwolnienie z pracy. Kiedy prawo nie chroni przyszłej matki?
Pierwszym wyjątkiem pozwalającym na zwolnienie kobiety w ciąży jest tzw. dyscyplinarka, czyli rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Jednak by do tego doszło, pracodawca musi posiadać niezbite dowody na to, iż np. kobieta działała na szkodę firmy lub dopuściła się do rażących uchybień.
Drugim wyjątkiem, który dopuszcza zwolnienie kobiety w ciąży, jest wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy. W tym trybie rozwiązuje się także umowa z kobietą przebywającą na urlopie macierzyńskim.


Szczególna ochrona ciężarnej
Kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę i będąca w ciąży, podlega szczególnej ochronie pracowniczej. Tyczy się to przede wszystkim braku możliwości jej zwolnienia (uwzględniając opisane wyżej wyjątki). Tu warto dodać, iż np. zgodnie z art. 185 par. 2 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie, przeprowadzane w związku z ciążą, o ile badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Przyszłej matce przysługuje również szereg uprawnień oraz urlopów, które ułatwiają łączenie wykonywania pracy z opieką nad dzieckiem.
Idź do oryginalnego materiału