Prawomocna nieważność umowy Raiffeisen

kancelariaczabanski.pl 3 dni temu

W dniu 29 kwietnia 2025 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (SSA Beata Waś; VI ACa 1177/23), wydał wyrok, w którym:
1. zmienił zaskarżony wyrok w punkcie 1 w ten sposób, iż odsetki ustawowe za opóźnienie od wskazanej w tym punkcie kwoty zasądza od dnia 18 czerwca 2020 r. do dnia 18 października 2022 r.;

2. oddalił obie apelację w pozostałej części;

3. zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 4.050,00 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o kosztach do dnia zapłaty.

Sąd Apelacyjny wskazał, iż zarzuty pozwanego co do nieważności spornej umowy kredytu były bezpodstawne. Sąd Apelacyjny podziela pogląd Sądu pierwszej instancji o tym, iż umowa jest nieważna z uwagi na zawarte w niej klauzule abuzywne.

Sąd zmienił zaskarżony wyrok w zakresie terminu początkowego naliczania odsetek oraz terminu końcowego. Sąd Apelacyjny uznał, iż odsetki ustawowe za opóźnienie w niniejszej sprawie biegną od dnia 18 czerwca 2020 r. tj. dzień w którym storna pozwana sformułowała odpowiedź na pozew. Sąd Apelacyjny uznał ponadto, iż zgodnie z orzecznictwem TSUE podniesiony przez pozwanego zarzut zatrzymania nie powoduje zatrzymania naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie, a więc należą się one powodom do dnia zapłaty.

Na koniec Sąd Apelacyjny wskazał, iż to pozwany powinien być obciążony kosztami postępowania w całości gdyż jego apelacja prawie w całości podlegała oddaleniu.

Wyrok jest prawomocny.

Sprawę prowadzi adw. Anna Wolna-Sroka z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.

Idź do oryginalnego materiału