Zmiany w wynagradzaniu i strukturze stanowisk w urzędach administracji rządowej

4 dni temu
  • Projekt rozporządzenia przewiduje podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych o 5%, zgodnie z zapisami ustawy budżetowej na rok 2025 (Dz.U. z 2025 r. poz. 63; dalej: BudżetU25).
  • Wprowadzono zmiany w wymaganiach dotyczących poziomu wykształcenia, uwzględniając nowe kategorie określone w przepisach.
  • Ujednolicono nazwy stanowisk kierowniczych i dodano nowe stanowiska specjalistyczne w celu uporządkowania struktury organizacyjnej oraz zapewnienia spójnej ścieżki awansu.

Podstawa opracowania projektu

Projektowane rozporządzenie zostało przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z potrzebą uwzględnienia nowych uwarunkowań finansowych określonych w BudżetU25 oraz dostosowania przepisów wykonawczych do zmienionych regulacji w zakresie minimalnego wynagrodzenia i klasyfikacji wykształcenia.

Cel i uzasadnienie wprowadzenia zmian

Podstawowym celem projektowanego rozporządzenia jest umożliwienie realizacji zapowiedzianych podwyżek wynagrodzeń dla pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Został on opracowany w związku z ujęciem w BudżetU25 dodatkowych środków finansowych na wynagrodzenia, które umożliwiają dokonanie od 1.1.2025 r. podwyższenia wynagrodzeń o 5% pracownikom niebędącym członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionym w urzędach administracji rządowej i pracownikom innych jednostek.

Jak wskazują autorzy projektu, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12.9.2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1362), minimalne wynagrodzenie za pracę od 1.1.2025 r. wzrosło do 4666 zł. Konieczność dostosowania wynagrodzeń dla pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek do tej kwoty wynika z przepisów ustawy z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1773).

Zakres projektowanych zmian

1. Modyfikacja Tabeli D – „Tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek”.

Zmiana obejmuje nowelizację załącznika nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 2.2.2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 467; dalej: WynAdmRządR) – „Tabele miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego”, poprzez aktualizację Tabeli D.

W każdej kategorii zaszeregowania:

  • minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrosną o 5% w stosunku do stawek obowiązujących od 1.1.2024 r.;
  • maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrosną o 1.000 zł w stosunku do stawek obowiązujących od 1.1.2024 r.

2. Aktualizacja wymagań w zakresie wykształcenia.

W celu dostosowania przepisów wykonawczych do uregulowań ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 737; dalej: PrOśw), w załączniku nr 3 do WynAdmRządR wprowadza się zmiany w zakresie poziomu wykształcenia niezbędnego do zajmowania określonych stanowisk.

Projektowane modyfikacje w tabeli XII. „Pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych” dotyczą w szczególności:

  • części I. Wszystkie urzędy i inne jednostki;
  • części III. Komenda Główna Policji;
  • część IV. Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Z kolei w tabeli XIII. „Pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i obsługi” proponuje się zmiany w:

  • części I. Wszystkie urzędy i inne jednostki;
  • części VII. Jednostki organizacyjne Policji, z wyłączeniem Akademii Policji w Szczytnie oraz szkół policyjnych, oddziały Straży Granicznej, komendy wojewódzkie i powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego

W tabeli XV. „Pracowników zatrudnionych w Zakładzie Emerytalno-Rentowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji” w kolumnie nr 5 pn. „Wykształcenie” w szczególności uzupełniono kategorie wykształcenia o:

  • wykształcenie zasadnicze branżowe;
  • wykształcenie średnie branżowe;
  • wykształcenie zasadnicze zawodowe;

zgodnie z art. 20 ust. 2, 3 i 6 PrOśw.

3. Dostosowanie nazewnictwa jednostki organizacyjnej i stanowisk.

Projekt przewiduje także zmiany w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. g WynAdmRządR oraz w załączniku nr 3 do WynAdmRządR w tytule tabeli XV w zakresie nazwy jednostki organizacyjnej – z „Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” na „Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji”, zgodnie z aktualnym brzmieniem nazwy resortu.

Ponadto, w części I tabeli XV (stanowiska kierownicze) usunięto z nazw stanowisk określenie „ds. orzecznictwa lekarskiego”, tj.:

  • Naczelnik Wydziału;
  • Zastępca Naczelnika Wydziału;
  • Kierownik Zespołu.

Zgodnie z tabelą XV Naczelnik/Zastępca Wydziału, a także Kierownik Zespołu może kierować osobami zatrudnionymi na stanowiskach ds. orzecznictwa lekarskiego oraz ds. medycznych, co oznacza, iż ich rola obejmuje nadzór nad tymi dwoma obszarami działalności, a nie tylko nad obszarem orzecznictwa lekarskiego. Jak wskazują autorzy projektu, wprowadzenie zmiany pozwoli na ujednolicenie nazewnictwa i wyeliminuje ewentualne wątpliwości interpretacyjne.

4. Rozbudowa struktury stanowisk specjalistycznych.

W części II tabeli XV (stanowiska samodzielne) w lp. 4 dodano stanowiska:

  • „Starszy specjalista ds. orzecznictwa lekarskiego”;
  • „Starszy specjalista ds. medycznych”.

Rozszerzenie to umożliwia wprowadzenie klarownej ścieżki awansu zawodowego i zwiększa przejrzystość struktury organizacyjnej w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z przekazanymi informacjami, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału